03 Eylül 2014 22:15

Rojava ve Şengal halklarına destek kampanyaları sürüyor

IŞİD'in hedefindeki Rojava ve Şengal halkına, yardım kampanyaları düzenlenmeye devam ediliyor. İstanbul Beylikdüzü'de Leke Jeans işçileri para ve kuru gıda toplayarak kampanyaya destek verdi. Adana'da kadınların Şengal yardımları yola çıktı. Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı köylerde yaşayanlar ise mahsullerini paylaştı.

Paylaş

IŞİD'in saldırılarının hedefindeki Rojava ve Şengal halkına, yardım kampanyaları düzenlenmeye devam ediliyor. İstanbul Beylikdüzü'de Leke Jeans işçileri para ve kuru gıda toplayarak kampanyaya destek verdi. Adana'da kadınların Şengal yardımları yola çıktı. Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı köylerde yaşayanlar ise mahsullerini Êzidiler ve Rojavalılarla paylaştı.

İstanbul Beylikdüzü’de Şengal ve Rojava’daki halklarla dayanışma amacıyla Gürpınar’da Leke Jeans fabrikasında çalışan 25 işçi kendi aralarında topladıkları para ile kuru gıda alarak kampanyaya destek oldu.

İşçiler, Ortadoğu’da savaştan dolayı yerlerinden yurtlarından zorla göç ettirilen, başta Şengal ve Rojava’daki halklarla dayanışma amacıyla aldıkları kuru gıdayı Emek Partisi Sultangazi İlçe Örgütüne getirdi.

Çalışmaya katılan işçilerden Ercan Aksöyek, “Bu tür kampanyalar halkların dayanışmasını büyütmek için biz işçiler açısından çok önemlidir. Savaşlar durmadıkça bu acılar biz işçi ve emekçileri bulmaya devam edecektir. Savaşları çıkaran sermaye sahipleri, acısını yaşayan da mazlum işçi ve emekçilerdir” dedi.  (İstanbul/EVRENSEL)


KADINLARIN ŞENGAL YARDIMLARI YOLA ÇIKTI

HDK Adana Kadın Meclisi, DBP Adana Kadın Meclisi ve Barış Anneleri İnisiyatifinin Şengal için başlattığı yardım kampanyasında ilk üç kamyon yola çıktı. Adana Gülbahçesi Mahallesi kadınları ve Karasu Mahalle Komisyonunun birlikte topladıkları yardımlar yola çıktı. Kampanya ise sürüyor.

IŞİD'in Türkmen, Kürt, Arap, Êzidi, Şii, Sünni, Alevi, kadın, çocuk, genç, yaşlı ayırmadan insanları katledildiği Ortadoğu’da kadınlara tecavüz edilip kız çocukları için de ‘satmak helaldir’ fetvaları veriliyor. Çocukların açlıktan ve susuzluktan öldüğü, kadınların tecavüze uğradığı köle pazarlarında satıldığı, erkeklerin vahşice katledildiği bu zulme seyirci kalamayacaklarını vurgulayan kadınlar, Ortadoğu halkları ile dayanışmak için topladıkları yardımları ihtiyaç sahiplerine yolladı.

‘TÜRKİYE NEDEN YARDIM ETMİYOR?’

Kampanya için çalışan mahalle sakinlerinden Mercan Tezel, sabah 9’da kamyonet tutup esnafları ve evleri gezdiklerini Rojava için Şengal için yardım topladıklarını ifade etti. Mahalle sakinlerinin elinde ne varsa katkı sunduğunu dile getiren Tezel, Türkiye’nin niye yardım etmediğini sordu. IŞİD çeteleri tarafından Şengallilerin erkeklerinin kesilip kadınlarının satıldığını söyleyen Tezel ‘Allah için bir yardım etsinler’ diye serzenişte bulundu.  (Adana/EVRENSEL)


MAHSULLERİNİ ŞENGAL VE ROJAVA İLE PAYLAŞTILAR

IŞİD'den kaçan Êzidiler ile ambargo altındaki Rojava halkına destek sürüyor. Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine bağlı köylerde yaşayanlar,  mahsullerini Êzidi ve Rojavalılarla paylaştı.
Sur’a bağlı köylerde ilkbaharda yağan karla ekinlerinin yanmasından dolayı imkanları daha da kısıtlı hale gelen köylüler, buna rağmen mahsullerini paylaşıyor. Konacık (Meyhun) köyü Malyazı mezrasında yaşayan 6 çocuk babası Ali İhsan Demir, kendileri için stokladıkları un ve buğdayları Şengalli ailelerle paylaştığını söylüyor. “Onları televizyonlarda ağlarken görünce dayanamayıp biz de ağlıyoruz” diyen Demir, “Kürt halkı olarak Türk devletinden bir şey beklemiyoruz. Bir kaç çuval buğdayı paylaşmak hiçbir şey değildir. Keşke daha fazlasını yapabilsek” şeklinde konuştu.

Aynı köyden Cevat Koç ise “Din adına katledildiler, kadınlara tecavüz edildi. Dağ başlarında öldüler. Bu zulümdür” diyerek IŞİD’in vahşetini lanetlerken, katliamdan kaçan Şengalli aileler için her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.Altınpınar (Kaniya Zera) köyünden Muhammed Kırmızı da IŞİD’in katliamlarından kaçan Êzidileri yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Edinilen bilgiye göre şu ana kadar köylülerden 100 ton buğday ile 15 ton un toplandı. Toplanan bu yardımlar Sur ilçesine bağlı Karaçalı (Tilalo) köyü girişindeki ambarlarda depolandı. (Diyarbakır/DİHA)


SANATÇILARDAN ROJAVA VE ŞENGAL'E DESTEK

İHD Mersin Şubesi öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla hafta boyunca sürecek olan barış temalı etkinlikleri, Akdeniz Belediyesi Sergi Salonu’nda düzenlenen ‘Kadın ve Çocuk’ temalı resim ve şiir sergisi ile başladı. Şair Adil Okay ve Fotoğraf Sanatçısı Ali Osman Abalı tarafından hazırlanan serginin gelirleri Rojava ve Şengal’de IŞİD zulmüne maruz kalarak Türkiye’ye gelen mültecilere bağışlanacak. (MERSİN)

ÖNCEKİ HABER

21. yüzyılda inançlar daha özgür olmalıdır

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa