03 Eylül 2014 12:14

Kürkçü, Soma'da kurtarılan madencileri sordu

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na verdiği soru önergesinde AFAD listesinde yer alan 486 kişinin kimlik bilgilerinin ayrıntılı bir şekilde verilmemesi durumunda, madende hayatını kaybeden ve kurtulanların sayısı hakkında şüphelerin ortadan kalkmayacağını belirtti.

Kürkçü, Soma\'da kurtarılan madencileri sordu
Paylaş

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na verdiği soru önergesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) listesinde yer alan 486 kişinin kimlik bilgilerinin ayrıntılı bir şekilde verilmemesi durumunda, madende hayatını kaybeden ve kurtulanların sayısı hakkında şüphelerin ortadan kalkmayacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yazılı olarak cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Ertuğrul Kürkçü, AFAD tarafından yayınlanan Soma madeninde hayatını kaybeden 301 işçinin isimleri ile beraber ili ve ilçesi bilgilerinin yer aldığını, bu il ve ilçenin doğum yeri mi yoksa nüfusa kayıtlı olduğu yer mi olduğu belli olmamakla beraber, kişinin kimliğinin ve varlığının bilinmesi, belirlenmesi için bir veri olduğunun düşünülebileceğini kaydetti.

Kürkçü, AFAD tarafından yayınlanan 486 kişilik kurtulanlar listesinde ise işçilerin sadece isimlerinin yer aldığını, il ve ilçe bilgisinin bulunmadığına dikkat çekerek "Resmi kaynaklarca uzun süre açıklanamayan ve esasen hiçbir zaman bilinmediği anlaşılan ocakta bulunan işçi sayısı 301 + 486 toplamı olarak bağlanmıştır. Ölenler arasında da, kurtarılanlar arasında da ocağa yangından sonra giren kurtarma ekiplerinden işçilerin olduğu da bilinmektedir. Her 2 listede bunların isimlerinin de yer almış olduğu düşünülürse meydana gelen kaza anında kaç işçinin ocakta bulunduğu belirsizdir. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un bilgi edinme başvurusuna cevaben Bakanlığınız tarafından gönderilen bilgi notunda, maden ocağından sağ olarak kurtarılan maden işçileri ile ilgili bilgilerin bulunmadığının bildirildiği kamuoyuna ve basına yansımıştır." hatırlatmasını yaptı.

HDP’li Kürkçü, Bakan Faruk Çelik’e şu soruları yöneltti:

Madenden kurtarılan 486 işçinin adı soyadının yanı sıra doğum yeri ve tarihi, veya nüfusa kayıtlı olduğu yer, baba adı, vatandaşlık numarası gibi kapsamlı kimlik bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılmamasının nedeni nedir?

Kurtarılan işçilerin SGK kayıtları Bakanlığınızda var mıdır? Bunları kamuoyuyla paylaşacak mısınız?

Kazanın üzerinden aylar geçmesine rağmen kamuoyunda kazada hayatını kaybedenler ve kurtulanların sayısı hakkında doğan şüpheleri giderebilmek için bakanlığınızca yapılması planlanan bir bilgilendirme var mıdır? (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Putin\'in danışmanı: Ateşkes için taraf değiliz

SONRAKİ HABER

Hindistan\'da bina çöktü: En az 12 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...