03 Eylül 2014 11:35

Ethem'i vuran polis Ahmet Şahbaz'a 7 yıl 9 ay hapis cezası verildi

Gezi Direnişi sırasında Ankara'da polis tarafından başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük Davasının 7'nci duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, Polis Ahmet Şahbaz'a kasten adam öldürmekten ceza verdi. Ancak 'suçun görev halinde işlenmesi' ve 'mahkemedeki iyi hali' gerekçesiyle ceza, 7 yıl 9 ay 10 güne düşürüldü.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Ankara


Gezi eylemleri sırasında Ankara'da işçi Ethem Sarısülük'ü silahıyla başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı davada karar verildi. Şahbaz'ın "kasten adam öldürdüğüne" kanaat getiren mahkeme uyguladığı indirimlerle Şahbaz'ı 7 yıl 9 ay 10 gün cezaya çarptırdı. Ceza İnfaz Yasası ve denetimli serbestlik hükümlerine göre sanık polis Şahbaz cezaevinde sadece 4 yıl yatacak. Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, “Beraat gibi karar” yorumu yaptı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 7. duruşmasında karar çıktı. Duruşma öncesi adliyenin çevresi çevik kuvvet polisleri ve çelik bariyerlerle çevrilirken, girişlerde kimlik kontrolü yapıldı.

'KATİLSİN SEN'

Adliye koridorları ve duruşma salonu da robokop giyimli jandarma ekipleri yerleştirildi. Duruşmaya katılım yoğun olurken, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan, Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Hüseyin Aygün, Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri de salonda yer aldı. Duruşma salonunda yine 100'ü aşkın jandarma en ön sıralara oturtularak, turtuklu sanık Şahbaz için  etten duvar ördü. Şahbaz'ın getirtildiği sırada Anne Sayfı Sarısülük, "oğlumun katilisin, katilsin sen, katil" diyerek tepki gösterdi.

SANIK AVUKATLARINDAN TAHRİK

Sanık avukatı Uğur Ceyhan'ın duruşmanın kapalı görülmesi talebi tepkilere neden oldu. Ceyhan, mahkeme heyetini suçlayarak, "duruşma kontrolünden çıktı. En başından beri duruşmada marjinal grupların baskısı altında kalarak hareket ediyorsunuz" dedi. Mahkeme Başkanı Afak İlleez ile tartışmaya giren avukat Ceyhan, zaman zaman izleyicilere ve Sarısülük ailesini tahrik etti. Ceyhan, savunmalarını yapacaklarını ancak, özgür savunma yapılması için duruşmanın kapalı yapılması gerektiğini savundu. Mahkeme Başkanı İlleez talebi reddetti.

'TAHRİK DEĞİL KASIT VAR'

Mahkeme Başkanı İlleez, Sarısülük ailesi avukatı Kazım Bayraktar'a son beyanlarını sordu. Avukat Bayraktar, olayda açık bir kasıt olduğunu belirterek, “Olayda kasıt vardır, tahrik yoktur. Çünkü ateş emri bile verilmedi o gün polislere, aksine geri çekilme anonsları yapılmıştır. Ancak sanık polis buna uymayarak, kendi inisiyatifiyle çekip Ethem Sarısülük'ü vurmuştur. Bu nedenle Kasten adam öldürme suçundan cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

SAVCI HAKSIZ TAHRİK DEDİ

Daha sonra savcıya mütalaası soruldu. Savcının bir önceki duruşmada verdiği mütallasının değiştiği görüldü. Savcı, daha önceki duruşmada, 'olası kastla adam öldürme' suçundan ceza istemişti. Bu duruşmada ise aynı zaman da 'haksız tahrik indirimi' uygulanmasını da talep etti.

NE KADAR YATACAK?

Savunmanın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sanık polis Şahbaz'a, önce kasten adam öldürmeden müebbet veren mahkeme heyeti, cezayı önce “haksız tahrik altında olası kastla adam öldürmeden” 9 yıl 4 aya indirdi. Ardından “sanığın duruşmalardaki iyi halini gözeterek” 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı. Ancak, Ceza İnfaz Yasası'na göre bu cezanın üçte ikisini yani 5 yıl 2 ayını yatacak. Son bir yılı kaldığında ise denetimli serbestlik hakkından yararlanırsa toplam cezaevinde 4 yıl kalacak.


'BERAAT GİBİ KARAR'

Mahkeme çıkışında açıklama yapan Sarısülük ailesi avukatı Kazım Bayraktar, kararın beraat niteliğinde olduğunu bu cezayı asla kabul etmediklerini söyledi. Kendileri için müebbet hapis cezası verilmediği takdirde bu cezanın bir hükmü olmadığını söyleyen Bayraktar, "Artık adalet bu salonlarda değil sokaklardadır” dedi. Bayraktar, kararı temyize götüreceklerini söyledi. Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da,"Bu karar ile bizleri bir kez daha mezara koydular. Bu kararlar bizleri daha çok birlik ve beraberliğe götürüyor” dedi. Gözyaşlarını tutamayan Elvan, adalet duygularını yitirdiklerini söyledi. HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de, parti olarak ailelerin yanında olduklarını ve bu mücadeleyi ortak zeminlerde büyütmenin çabasını sürdüreceklerini söyledi. 


ETHEM İÇİN FATİHA OKUYUP DUALAR ETMİŞ

Karar aşamasına gelinmeden önce Mahkeme Başkanı İlleez sanık polis Şahbaz'a son sözlerini sordu. Şahbaz şunları söyledi: “Ekmeğimin peşindeyim. Ethem’in ailesine sesleniyorum. Sizden özür diliyorum. Bu işte düşmanlık etmeye gerek yok. Hepimiz aynı vatanda yaşıyoruz. Rüyalarıma giriyor. Helikopter üzerimizden geçiyor. Lütfen anlamanızı istiyorum beni. Ethem öldüğünde ben yoğun bir şekilde üzüntü yaşadım. Ben kendisinin vefat ettiğini 14 gün sonra öğrendiğimde oturup Fatiha okudum. Dualar ettim. Ben artık durumu sizin vicdanınıza bırakıyorum. Burada bir kaza yaşandı. Benim de annem var. Ethem’in annesi bağırdığında ben üzülmüyor muyum? Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdim.”
 

ÖNCEKİ HABER

Beş örgütten İnternet sansürüne karşı ortak ses

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa