02 Eylül 2014 22:17

Taşeron işçiler eyleme hazırlanıyor

Van’da 13 Haziran itibariyle işlerine son verilen Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı taşeron firmada çalışan 305 işçi işlerine iade edilmek için yeniden eylemlere hazırlanıyor.

Paylaş

Hayrettin ALAN
Van


Van’da 13 Haziran itibariyle işlerine son verilen Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı taşeron firmada çalışan 305 işçi işlerine iade edilmek için yeniden eylemlere hazırlanıyor.

Van ve ilçelerine bağlı okullarda taşeron olarak çalışan işçiler Beşyol Meydanı’nda bulunan Dabbağoğlu Parkı’nda bir araya gelerek, Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüdü. Milli Eğitim Müdürü ile görüşen işçiler, işlerine dönmeleri için girişimde bulunulmasını istedi. İşçiler daha sonra AKP il binasına yürüyerek, AKP yöneticileriyle görüştü.

Gazetemize konuşan işçilerden Hasan Aslan, 60 yaşında olduğunu ve 24 yıldır her koşulda çalıştığını belirterek, “11 nüfusa bakıyorum. Çalışmak zorundayım” dedi. 8 yıldır taşeronda çalışan Kaya Erden ise 13 Haziran’da işlerine son verildikten sonra bir dizi eylem yaptıklarını hatırlatarak, “Bu eylemler sonucunda bazı AKP’li milletvekilleri ve Valilik 5 Eylül’e kadar işimize geri döneceğimize dair söz verdi. Ancak herhangi bir adım atılmadı” dedi. Çalışma koşullarının kötü olduğuna değinen Erden, “Bu çalışma düzeninde emekli olamayacağız. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakamayacağız. İnsanca bir yaşam için taşeron ve İŞKUR üzerinden çalışma yasaklanmalı. Devlet yurttaşlarına insanca yaşayabilmeleri için güvenli iş imkanı sağlamalı. İşimize geri dönene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kadeş Antlaşması bir kez daha imzalandı

SONRAKİ HABER

Filiz Kerestecioğlu: LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ve Onur Haftası neden yasaklandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa