02 Eylül 2014 22:06

‘Saya’nın ölümüne ASKİ’nin ihmali neden oldu’

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ankara Gıda Kontrol Laboratuvarları inşaatında gece bekçisi olarak çalışan Hüseyin Saya’nın ölümüne, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihmalinin neden olduğunu ifade etti.

Paylaş

Jeoloji  Mühendisleri Odası (JMO), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ankara Gıda Kontrol Laboratuvarları inşaatında gece bekçisi olarak çalışan Hüseyin Saya’nın ölümüne, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihmalinin neden olduğunu ifade etti.

İnşaat sahası içinde yer alan ASKİ’ye ait kanalın göçmesi sonucu inşaatta gece bekçiliği yapan Hüseyin Saya adlı işçi, toprak ve lağım suları içinde kalarak yaşamını yitirmişti. JMO, konu ile ilgili olarak bir heyet oluşturularak olay yerinde incelemelerde bulundu. İnceleme sonuçlarına ilişkin açıklama yapan JMO şu tespitlerde bulundu:

* Bina inşaatı oturum alanı içinde yer alan pis su kanalı, bir buçuk yıl önce yola paralel şekilde yeniden inşa edildi.
* Kanal, yol seviyesine kadar üzeri doldurularak kapatıldı.
* ASKİ’ye ait pis su kanalı üzerinde yer alan beton kapak kırıldı ve yaklaşık 4 metre derinliğinde ‘obruk’ şeklindeki çukur oluştu.
* Çukur kenarında yer alan gevşek nitelikteki dolgu toprak, şevlerinden aktı.

ETÜTLER YAPILIYOR MU?

Son yıllarda yeterli mühendislik hizmeti almaksızın inşa edilen metro, tünel, kanalizasyon gibi yapılardan kaynaklı çok sayıda kaza yaşandığına dikkat çeken JMO, açıklamasında, ASKİ Genel Müdürlüğüne su ve kanal kazıları öncesi planlama veya projelendirme aşamasında gerekli olan jeolojik-jeoteknik etütlerin yapılıp yapılmadığını sordu. Kazılar esnasında kazı şevleri için ne gibi tedbirler alındığı hakkında bilgi istenen açıklamada, “Su ve kanal imalatları usulüne uygun yapılıyorsa, Hüseyin Saya neden kanal göçmesi sonucu yaşamını yitirmiştir?” diye soruldu.

DAHA KAÇ KİŞİNİN ÖLMESİNİ BEKLİYORSUNUZ?

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, geçtiğimiz gün Gıda Kontrol Laboratuvarları inşaatı sırasında ASKİ’ye ait kanalizasyon borusunun göçmesi sonucu hayatını kaybeden bekçi Hüseyin Saya’nın ölümünü, Meclis gündemine taşıdı. Gök, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde; “TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu açıklamasındaki acı, ihmal ve aymazlığı soruşturacak mısınız? Ankara Büyükşehir Belediyesinin sürdürdüğü proje uygulamalarında, TMMOB ve bağlı odaları dikkate almama aymazlığını sürdürmesine son verecek bir müdahale için daha kaç iş cinayeti işlenmesini bekliyorsunuz?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yoksulun geliri kiraya gitti

SONRAKİ HABER

Bu vakıfları aklayacak ‘deterjan’ yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa