02 Eylül 2014 11:26

Soma'da bir madenci daha hayatını kaybetti

Manisa'nın Soma İlçesi'nde İmbat Madencilik'e ait bir kömür ocağında, sırtına kömür parçası düşen 36 yaşındaki maden işçisi Metin Keskin yaşamını yitirdi. İş cinayeti sonrasında işçiler üretimi durdurarak madeni boşaltmaya başladı.

Paylaş

301 madencinin can verdiği Soma yine iş cinayetiyle sarsıldı. İmbat madeninde sırtına kömür parçası düşen 36 yaşındaki Maden İşçisi Metin Keskin yaşamını yitirdi. Soma’da 13 Mayıs’ta meydana gelen ve 310 kişinin yaşamını yitirdiği faciasının ardından meydana gelen bu ölüm, maden ocaklarındaki işçi güvenliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

İmbat Madencilik’e ait kömür ocağında çalışan Metin Keskin’in sırtına bugün saat 08.30 sıralarında, büyükçe bir kömür parçası düştü. Sırtına çarpan kömür parçasının etkisiyle göğsünü önündeki direğe çarpan ve direkteki pim göğsüne saplanan Keskin ağır yaralandı. Arkadaşları tarafından madenden çıkartılan Keskin, ambulansla Soma Devlet Hastanesine kaldırılırken yolda öldü. Evli 3 çocuk babası olan Keskin’in Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde ikamet ettiği bildirildi.

‘HÜKÜMET KILINI KIPIRDATMIYOR’

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, hükümetin madenlerde iş güvenliği için kılını kıpırdatmadığını öne sürerek şunları söyledi: “Ağlayan anayı parayla, hak arayan madenciyi TOMA’yla susturmaya çalışanlar madendeki iş güvenliği için kılını kıpırdatmıyor, ölümler sürüyor. 13 Mayıs’tan bu yana madenlerde iş güvenliğini artıracak bir arpa boyu karar Meclisten çıkmadı. Oysa ki bakanın en güvenli dediği Soma AŞ’de 301 madencimizi yaşamını yitirdi. İktidar partisi, patronların maliyetini arttırmamak için hiçbir şey yapmıyor. Türkiye’de işçi sağlığı patronun kazancının yanında maalesef ilgi görmüyor. Maden en riskli iş grubu, güvenlik için ne gerekiyorsa yapılmalı.”

MADENDE ÜRETİM DURDU

İşçiler, iş cinayetine tepki olarak madeni boşaltmaya başlarken patron da 16.00'ya kadar üretimi durdurma kararı aldı. 

‘İMDAT’ MADENİ

İMBAT Madeni’nde ölüme yol açan koşullara ilişkin işçiler defalarca uyarı yapmış ancak bu uyarılar devlet yetkilileri ve firma yöneticileri tarafından dikkate alınmamıştı. Güvenlik önlemleri alınmazken, işçiler üzerindeki üretim baskısı da artmıştı.

Gazetemizde defalarca haber yaptigimiz bu uyarilar, 30 Mayis 2014 tarihli gazetemizde ise “Imdat madeni” basligiyla mansete tasinmisti. Gazetemize konusan Imbat Madeni isçileri üretimi artirmalari için baski yapildigi dile getirmisti. Madenin çalisma kosullarini anlatan isçiler, “çalismaktan kaçmasinlar” iddiasiyla yer altindaki kapilarin üzerilerine kilitlendigini, tuvaletin bile basina nöbetçi dikildigini ve yemeklerini farelerin yedigini anlatmisti. Soma’da yasanan facianin ardindan madene inmeyenlerin genel müdür tarafindan “hesap sormakla” ve “tazminatsiz isten atilmakla” tehdit edildigini aktaran isçiler, üretim basladiktan sonra madende yasanan eksikliklere ve baskilara karsi çikanlarin da yine isten atilmakla tehdit edildigini dile getirmislerdi.

Isçilerin iddialariyla ilgili konustugumuz Imbat Madenleri Genel Koordinatörü Gökalp Büyükyildiz ise ocaklarin ayakta kalmasi için yenilenmesi gerektigini,dile getirerek “Bu teknik bir konu” demisti.

FACIA UYARISI

Daha önce Imbat Madencilik’te çalisan Arif Karabacak da yaptigi açiklama ile uyarilarda bulunmustu. Kendilerinin çalistigi Imbat Madencilik’in, facianin yasandigi madene çok yakin oldugunu ifade eden Karabacak, sunlari dile getirmisti: “Faciadan bir gün önce biz madende yemek yerken arkadaslarimizla aramizda madene zehirli gaz doldugu yönünde sohbet etmistik. Ertesi gün Soma Madencilik’teki facia yasandi. Bizim çalistigimiz maden, patlama yasanan madene çok yakin. Oradaki zehirli gazlar bizim madene doluyor. Bizde 6 bin 500 kisi çalisiyor. Önlem alinmazsa ikinci ve daha büyük facia yasanabilir.”

İŞ KAZASI YAŞANMIŞTI

IMBAT’ta Soma’da 301 maden isçisinin öldürülmesinin acisi henüz geçmemisken bir is kazasi daha yasanmisti. Imbat maden ocaginda çalisirken kafasina tas düstügü belirtilen A.A, isyerinde yaralanarak hastaneye kaldirilmisti. Tas düsmesi olayinin madenlerde sikça yasandigini aktaran isçiler, gerekli dikkat gösterilirse bu kazalarin önlenebilecegini ifade etmisti. Isçiler madende gerçeklesen bu is kazasinin gizlenmek istendigini söylemisti.  (HABER MERKEZİ)

 

'İmdat' madeni!

Üretim zorlaması İmbat’ta sürüyor

'Her an yeni ve daha büyük felaket yaşanabilir'

ÖNCEKİ HABER

Yakup Saygılı\'ya sözlü ve fiziki taciz iddiası

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa