02 Eylül 2014 08:18

Amirli'den sonra Süleymanbeg de Irak ordusunun kontrolünde

Irak ordusu, 10 Haziran'dan beri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) denetiminde bulunan Süleymanbeg'in kontrolünü yeniden ele geçirdi.

Paylaş

Ahmet Haşim MUHTAROĞLU

Irak ordusu, 10 Haziran'dan beri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) denetiminde bulunan Süleymanbeg'in kontrolünü yeniden ele geçirdi.

Irak askerleri, Amirli'den sonra Selahaddin vilayetine bağlı Süleymanbeg kasabasına da operasyon düzenledi. IŞİD, Şii milisler ile savaş uçaklarının da havadan destek verdiği operasyon sırasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu kasabadan çekildi. Süleymanbeg kasabasının kontrolü yeniden Irak askerlerine geçerken yaşanan çatışmalarda 9 IŞİD'li öldürüldü.

IŞİD, kasabayı terk etmeden önce kamu dairelerini havaya uçurdu. Irak ordusu ile gönüllü Şii milislere Peşmergelerin de destek verdiği iddia edildi.

Operasyona katılan gönüllü bir Türkmen, "Biz bu noktaya varıncaya kadar çok eziyet gördük. Allaha'a şükür zafer bizim oldu ve IŞİD'i püskürttük. Süleymanbeg'de şu an sadece askerlerimiz var. Operasyonda çok sayıda IŞİD üyesini öldürdük ve onlara ait ev ve araçları ateşe verdik" dedi. (Bağdat/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Suriye sınırında çatışma: 1 ölü

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa