02 Eylül 2014 07:38

ABD'den dinleme iddialarına yorum yok

Washington yönetini, ABD istihbaratının üst düzey Türkiyeli yetkililerin ve liderlerin bilgisayarlarına sızdığı iddiasıyla ilgili yorum yapmayacağını belirtti.

Paylaş

Washington yönetini, ABD istihbaratının üst düzey Türkiyeli yetkililerin ve liderlerin bilgisayarlarına sızdığı iddiasıyla ilgili yorum yapmayacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Alman basınında yer alan Türkiye'nin dinlenildiği iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili Cihan Haber Ajansı muhabirinin sorusu üzerine 'istihbarat konularında yorum yapmadıklarını' vurguladı. Aynı yetkili, yakın geçmişte dinleme skandallarının ortaya çıkmasının ardından Obama'nın bu yöntemlerin gözden geçirilmesi talimatını verdiğini de hatırlatma ihtiyacı hissetti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili “Başkan Barack Obama, 17 Ocak’ta ABD Adalet Bakanlığı’nda yaptığı konuşması dahil bu yöndeki kaygıları bizzat kendisi dile getirdi. İfşaatların ardından istihbarat elde etme yöntemlerimizde düzeltmeler yapıldı. Ayrıca Başkan Obama, bu endişelerin üzerine gidilmesi niyetiyle bir dizi reformu duyurmuştu” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden da Cihan’a yaptığı açıklamada istihbarat konularında yorum yapmama prensibini hatırlattı.

Barack Obama, 17 Aralık’ta ABD Adalet Bakanlığı’nda yaptığı konuşmada, "Zorlayıcı bir ulusal güvenlik maksadı olmadıkça, yakın dost ve müttefik ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının iletişimlerinin izlenmemesi" talimatını vermişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Eğitimde yeni dönem, yeni sorunlarla başlıyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa