02 Eylül 2014 06:00

Kristal İş'e öfke: Mücadeleden kaçmayan sendika istiyoruz

Bursa Yenişehir ilçesinde bulunan Trakya Cam ve Anadolu Cam fabrikalarında çalışan işçiler, referandumda ‘Hayır’ çıkmasına rağmen Kristal-İş’in toplu iş sözleşmesini imzalanmasına tepki gösterdi. Trakya Cam’da çalışan bir işçi, sözleşmenin referanduma sunulmasını 'Sendikanın mücadeleyi göze alamamasına' bağladı.

Kristal İş\'e öfke: Mücadeleden kaçmayan sendika istiyoruz
Paylaş

Hakkı TALİ
Bursa

Bursa Yenişehir ilçesinde bulunan Trakya Cam ve Anadolu Cam fabrikalarında çalışan işçiler, referandumda ‘Hayır’ çıkmasına rağmen Kristal-İş’in toplu iş sözleşmesini imzalanmasına tepki gösterdi. 

Trakya Cam’da çalışan bir işçi sözleşmenin referanduma sunulmasını “Sendikanın mücadeleyi göze alamamasına” bağladı. Cam işçisi; “Genel merkezin gerekçesi arada 12 oy fark olması. ‘Bu nedenle imzaladık’ diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki; 5 bin 800 işçi greve çıktık, tüm çabalara rağmen sadece 1750 kişisi teklife evet dedi, seçimi boykot edenlerle birlikte 4 bin işçi işveren dayatmasını kabul etmedi. Dolaysıyla arada 12 oy farkı vardı demek bile cam işçisinin aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir” diye konuştu.

8 yıldır Trakya Cam’da çalışan başka bir işçi ise, toplu iş sözleşmesinde işçinin hiçbir ‘kırmızı çizgisi’nin dikkate alınmadığını söyledi: “TİS masasında gündeme gelmesini istememize rağmen atılan işçilerin geri alınması konusunda hiçbir adım atılmadı. İşçilere söylenen ‘mahkeme sonucu beklenecek’. Bunu kabul etmiyoruz. İşten atılan Tamer Balcı geçen dönem işyeri baş temsilcisiydi. Şube başkanlığına aday olmuştu. Bu arkadaşlarımızın işe alınması konusunda sendika yöneticileri adım atmayacaklarsa, işten atmalarda yöneticilerin de parmağı olduğunu düşünmeye başlayacağız.” diye konuştu. 

SENDİKA YÜZÜNÜ İŞÇİLERE DÖNMELİ

Anadolu cam fabrikasında çalışan başka bir işçisi de şunları ifade etti: “Sendikacılar çıkarılan işçilerin işe alınmaları için milletvekili Süleyman Çelebi’nin devreye sokulduğunu söylüyor. Her seferinde büyük sendika, mücadeleci sendika olduğunu söyleyenler şimdi nerede? Çıkarılan işçiler işe alınmadan bu sözleşme imzalanmaz diyenler nerede? İşçinin gücüyle mücadele edip arkadaşlarımızı işe aldırmak yerine sanki bu arkadaşlar bir suç işlemişler gibi araya aracı konması ve bundan medet umulması; biz işçileri oylamaktan başka bir şey değildir. Sendikanın yüzünü biz işçilere dönmesi gerekir, başka yere değil.” 

İşçiler kendi aralarında da sözleşmeyi değerlendireceklerini, şube yönetiminden en kısa zamanda genel üye toplantısı yapmalarını isteyeceklerini ve sorumlu olan tüm yöneticilerin bu toplantıda istifalarını isteyeceklerini söyledi.

SENDİKAL DEMOKRASİ TALEBİ

Trakya Cam işçileri, toplu sözleşmenin bu şekilde imzalanmasına diğer fabrikalardan da tepki olduğunu vurguladı. “Öncelikle sendikal anlayışının değişmesi gerekiyor” diyen işçiler şunları söyledi: “Sendikamızda demokrasi var diyenlerin yaptığı ortada. Öncelikle sendikanın tüzüğünün değişmesi lazım. İşçi iradesi dışında hiçbir irade olmamalı, sendikacılar işçilerin kararına saygı duymalılar. Eğer tüzükte de bu demokratik hakları güvence altına alabilirsek yöneticiler bir daha bunları yapmaya cesaret edemezler.” 

İşçilerin de sendikayı denetlemeleri konusunda adım atmaları gerektiğini belirten işçiler, “Daha dün içimizden seçilip merkez yöneticisi olanlar, bizim karşımıza geçip işverenin teklifine ‘evet’ dememizi istiyor. Cam işçisi ‘kardeşim eğer sen işverenin karşısında dik duramıyorsan, mücadele etmeye yüreğin yoksa niye orayı işgal ediyorsun’ diyerek mücadele etmesi lazım” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nakış işçileri: Suriyeli işçiler sınıf kardeşlerimizdir!

SONRAKİ HABER

Bazı atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa