Ankara’da AKP’ye öfke

Ankara’da AKP’ye öfke

Ankara’da Madımak katliamı kitlesel mitingle lanetlendi. Emek ve demokrasi güçlerinin katılımı ile gerçekleştirilen mitingde, “Gelin canlar bir olalım, Sivas katliamının hesabını soralım” denildi. Mitingde AKP Hükümeti döneminde katledilen gazeteci Hrant Dink ve emekli öğretmen Metin Lokumcu gibi isimler de unutulmadı. 

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas katliamı Ankara’da geniş bir katılımla birlik ve mücadele mesajları ile bir kez daha lanetlendi. Dün Toros Sokak’ta bir araya gelen Ankaralılar, buradan sloganlar ve türküler ile Kolej Meydanı’na yürüdüler. Yürüyüşte en önde, katledilen 35 Can’ın fotoğraflarının taşıyan şehit yakınları yer aldı.

Yürüyüş boyunca atılan sloganlarla katliam lanetlenirken, hükümetin Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi haline getirilmesini engellemesi protesto edildi. Eyleme KESK, DİSK, TMMOB, Ankara Tabip Odası, gibi sendika ve meslek odaları ile, Emek Partisi (EMEP), BDP, ÖDP, Halkevleri de katıldı. Köy ve yöre dernekleri de kendi pankartları ile eyleme gelirken, PSAKD “unutmadık, unutturmayacağız” yazılı ve 35 Sivas Şehidi’nin resminin bulunduğu pankart ile en önde yer aldı.

EŞİT YURTTAŞLIK İSTEDİLER

Miting alanında şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından, şehitlerin isimleri teker teker söylendi. İsimlerden sonra “burada” sloganları atıldı. Şehitler ile birlikte polisler tarafından öldürülen muhabirimiz Metin Göktepe, Ermeni gazeteci Hrant Dink ve Başbakan’ı protesto ederken polis müdahalesi sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun isimleri anıldı.

Katliamda ölen Sehergül Ateş’in amcası ve davanın avukatlarından Süleyman Ateş, katliamın devletin gözü önünde ve devlet eliyle yapıldığına dikkat çekti. Ateş konuşmasının ardından kürsüden inerken rahatsızlandı. Ateş’e Ankara Tabip Odası üyesi hekimler yardımcı oldu. Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özarslan da Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, eşit yurttaşlık hakkının güvenceye alınması taleplerinin artık devlet tarafından duyulması gerektiğini kaydetti. Miting, Kardeş Türküler konseri ile sona erdi.

TEMSİLCİMİZ SULTAN ÖZER YARALANDI

Yürüyüş sırasında üzücü bir kaza yaşandı. Gazetemizin Ankara Temsilcisi Sultan Özer, fotoğraf çekmek için çıktığı ses aracından inerken düşerek yaralandı. Başında kanama meydana gelen Özer, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özarslan, EMEP GYK üyesi Fevzi Ayber’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi ve meslektaşları Sultan Özer’i ziyaret etti.  Başında ve omzunda ezikler oluşan Özer, gece geç saatlerde taburcu edildi. Özer’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net