01 Eylül 2014 20:07

Diyarbakır'da barış mitingi: 'Kürtler IŞİD’e yenilmeyecek'

Diyarbakır’da düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine binlerce kişi katıldı. İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge katılan yurttaşlar, IŞİD’e tepki sloganları atarken, HDP Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve yöneticileri de mitingde hazır bulundu.

Paylaş

Faruk AYYILDIZ
Diyarbakır

Diyarbakır’da düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine binlerce kişi katıldı. İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge katılan yurttaşlar, IŞİD’e tepki sloganları atarken, HDP Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve yöneticileri de mitingde hazır bulundu. IŞİD’e yönelik tepki pankartlarının da asıldığı mitingin gündemi Şengal’deki saldırılar oldu.

IŞİD SALDIRIYORKEN, KALICI BARIŞ OLMAZ

Miting, Kürt ulusal marşı Ey Raqîp ile başlarken ilk olarak DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt konuştu. 1 Eylül’ün önemine dikkat çeken Zümrüt, “Kürdistan ve Türkiye kentlerinde 1 Eylül kutlanıyor. Ama bugün 1 Eylül'ü savaşın gölgesinde kutluyoruz. Ortadoğu'da savaş yürütücülerini buradan bir kez daha lanetliyoruz" sözlerini kullandı. IŞİD’in saldırılarının devam ettiğini aktaran Zümrüt, bu şartlar altında kalıcı barıştan söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. IŞİD saldırılarından kaçarak, Kürdistan’a sığınan Êzidileri de hatırlatan Zümrüt, Êzidilere sahip çıkılması ve dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı.

ŞENGAL HALKI YPG’YE TEŞEKKÜR EDİYOR

Zümrüt’ün ardından konuşan Şengal’li Avukat Xeyri Seydo, “Topraklarımızı bırakarak buralara geldik. Bizleri sahipsiz bırakmadılar. Tüm Şengal halkı, çocukları ve kadınları adına YPG'ye bizleri savunduğu için teşekkür ediyoruz. Başkan Apo bizi sahipsiz bırakmadı” diye konuştu. YPG’nin, Şengal halkını savunduğunu herkesin bilmesi gerektiği ifade eden Seydo, “IŞİD bizi katliamlar ile bitirmek istiyordu ancak bizi birleştirdi ve sınırları kaldırdı” sözlerini kullandı. Dört parça Kürdistan arasındaki sınırların kalkmasını beklediklerini vurgulayan Seydo, YPG’nin direnişi büyüteceğini ifade etti. Seydo konuşması sırasında yoğun alkış alırken, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” sloganları atıldı.

DEVLETİN YARDIMI OLMADI

Seydo’nun ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarını hatırlatarak, “Yıllar önce Kürtlerin evlatları, Filistinliler ile birlikte orada mücadele etti. Bizler yine direnişlerinin yanındayız" sözlerini kullandı. Diyarbakır’da 3 bin Şengalliyi ağırladıklarını dile getiren Anlı, “25 bin Êzidi Kuzey Kürdistan'a geldi. İki yıldır devam eden süreç var. Türk devletinin 'Biz de yardım edelim' demesini bekliyorduk ama en ufak bir yardım olmadı” dedi. Anlı’nın ardından konuşan HDP Milletvekili Altan Tan ise, Kürtlerin ulusal birliğine dikkat çekerek, bu dönemde Kürtlerin kendi arasında barışması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

\'Yolsuzluk dosyalarını kapatsın diye Başbakanlığa getirildi\'

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa