01 Eylül 2014 18:32

Fatih Akın: Tehditleri ciddiye almıyorum

Fatih Akın’ın Mardin’de 1915 Ermeni Soykırımı sırasında ailesini kaybeden Ermeni demircinin hikayesini anlattığı yeni filmi ‘The Cut’, dün ilk kez 71. Venedik Film Festivali’nde gösterildi.

Paylaş

Fatih Akın’ın Mardin’de 1915 Ermeni Soykırımı sırasında ailesini kaybeden Ermeni demircinin hikayesini anlattığı yeni filmi ‘The Cut’, dün ilk kez 71. Venedik Film Festivali’nde gösterildi.

‘The Cut’, 71. Venedik Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Fatih Akın, filmin Türkiye’de gösterilmesine karşı çıkan haberlere ve sosyal medya üzerinden aldığı tehditlere de değindi. 8 yılı bulan bir çalışmanın ardından çekilen filmi için bu türden gelebilecek eleştirileri tahmin ettiğini söyleyen Akın, tehditleri ciddiye almadığını söyledi.

THE CUT’A İLK ELEŞTİRİLER

Filmin yabancı basında çıkan ilk eleştirileri Akın’ın önceki filmlerinden daha ileri düzeyde bir film çektiği yönünde. The Guardian, Hollywood Reporter gibi önemli yayınlarda çıkan ilk eleştiriler, filmin başarılı bir yapım olduğunu yazıyor.

Fatih Akın’ın başrolünde Tahar Rahim’in bulunduğu yeni filmi ‘The Cut’, dün Altın Aslan için yarıştığı 71. Venedik Film Festivali’nde gösterildi. ‘The Cut’, Mardin’de 1915 Ermeni Soykırımı sırasında ailesini kaybeden Ermeni Demirci Nazar’ın hikayesini konu alıyor.

Eleştirmen Peter Bradshaw, Guardian’da yazdığı yazısında 1915 olaylarının sinemada az ele alındığını belirtip, Akın’ın cesaretini ve dürüstlüğünü alkışladığını ve filmin tutkuyla kotarılmış bir sinema yapıtı olduğunu yazdı.

Eleştirmen  Boyd Van Hoeij ve Bradshaw’ın ise hikayeye dair eleştirileri karakterler üzerinden oldu. İki eleştirmen, filmde yer alan kızlarını bulmak için çıkılan yolculuk ve sonrasında hikayeye dahil olan yan karakterler ve olayların zayıf kaldığı görüşünü yazdılar. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İsrail yine aynı bahaneyi kullandı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa