01 Eylül 2014 18:31

İsrail yine aynı bahaneyi kullandı

İsrail, Gazze bombardımanı öncesinde kullandığı bahaneyi yeniden kullanarak, Batı Şeria bölgesinde 400 hektarlık bir alana el koydu. Karara, aynı bölgede yaklaşık iki ay önce üç İsrailli gencin kaçırılması gerekçe gösterildi.

Paylaş

İsrail, Gazze bombardımanı öncesinde kullandığı bahaneyi yeniden kullanarak, Batı Şeria bölgesinde 400 hektarlık bir alana el koydu. Karara, aynı bölgede yaklaşık iki ay önce üç İsrailli gencin kaçırılması gerekçe gösterildi.
Tel Aviv hükümetinin dün duyurduğu kararla Beytüllahim ile Kudüs arasında yer alan beş Filistin köyü İsrail’in kontrolüne giriyor. Beytüllahim’in güneyindeki toprakları içeren bu plan, İsrail’in 30 yıl içindeki en büyük çaplı toprak ilhakı planı olarak görülüyor.

EN BÜYÜK İŞGAL PLANI

İsrail merkezli ‘Peace Now’ adlı sivil toplum kuruluşu, 1990’lardan beri en büyük işgal olarak nitelendirdiği bu adımın yeni gerginliklere sebep olacağı uyarısı yaptı: “İsrail hükümeti tarafından yerleşimlerin genişletileceğine dair yapılan bu yeni açıklama çok önemli. Son 10 ya da 20 yıldır böylesi büyüklükte olanını hatırlamıyoruz. Bu, Filistin yönetimindeki ılımlı insanları ve Abbas’ı Hamas’a karşı güçlendirmek yerine sırtlarından bıçaklamak demek.”
İsrail medyasına göre Yahudi yerleşimi Etzion’un yakınındaki bu bölgeye el konulması Gvaot adlı yeni bir Yahudi yerleşiminin genişlemesinin yolunu açacak.
Filistinli Başmüzakereci Saeb Erekat, uluslararası toplumun İsrail’i, ‘Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te süren yerleşim faaliyetinden ötürü sorumlu tutması gerektiğini’ söyledi.
Filistinliler uluslararası kamuoyundan İsrail’e karşı diplomatik eyleme geçilmesini talep etti.
ABD de, İsrail’den plandan vazgeçmesi çağrısında bulundu. Washington, bu planın iki devletli bir çözüme ulaşma çabaları açısından zarar verici olduğunu açıkladı. İsrail’in planla ilgili açıklamada kararın nedeni belirtilmedi.
Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki İsrail yerleşimlerinde bugün yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor.
Yerleşimler uluslararası yasalara göre illegal konumda. Tel Aviv yönetimi, Gazze’ye yönelik son operasyonlarına yine Batı Şeria’da üç Yahudi gencin kaçırılmasını gerekçe göstermişti. Geçtiğimiz hafta Hamas’la ateşkes imzalanmasına değin 50 gün süren bombardımanda 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Hong Kong’da Çin protestosu

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa