01 Eylül 2014 16:01

Hattuşaş’tan dünyaya barış çağrısı

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde farklı bir etkinliğe imza attı. Tarihte bilinen ilk barış antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması’nı canlandıran platform üyeleri ayrıca Hititlerin başkenti Hattuşaş’dan tüm insanlığa barış çağrısı yaptı.

Paylaş

Çorum  Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde farklı bir etkinliğe imza attı. Tarihte bilinen ilk barış antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması’nı canlandıran platform üyeleri ayrıca Hititlerin başkenti Hattuşaş’dan tüm insanlığa barış çağrısı yaptı.

Çorum Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın da destek verdiğini Hattuşaş programında Platform üyeleri çeşitli ören yerlerini gezdi. Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu’nun da katıldığı Hattuşaş programında ayrıca Çorum Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri tarafından dünyada ilk defa, Hititler ile Mısırlılar arasında imzalanan Kadeş Barış Antlaşması Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı önünde canlandırıldı.

Yöresel kıyafet giyerek Hitit Kralı 3. Hattuşili ve Mısır Firavunu 2. Ramses’i canlandıran Platform üyeleri mizansen olarak barış antlaşması imzaladı. Burada basın açıklamasında bulunan Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, barışı yeniden hatırlatmak için böyle bir etkinliğe imza attıklarını söyledi.  Ardından Feyzullah Kıyıklık Şehir Parkı’na giden Platformu üyeleri, “Halklar Ekmeğini Paylaşıyor” isimli barış sofrasında buluştu. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Semah ekibinin gösterisinin ardından Eğitim Sen Müzik Topluluğu tarafından ‘Şimdi Barış Zamanı’ isimli müzik dinletisi sunuldu. Türkü söyleyip halay çeken platform üyeleri dünyada barışın sağlanması için de barış güvercini uçurdu. (Çorum/EVRENSEL)


İskenderun barış için buluştu

İskenderun Emek ve Demokrasi Platformu, Boyacılar Parkı’nda kitlesel bir basın açıklaması yaptı. KESK’e bağlı Şubeler, İHD, HDP bileşenleri, EMEP, ÖDP ve İskenderun Alevi örgütlerinin katıldığı eylemde ortak açıklamayı İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk yaptı. Selçuk, dünya halklarının 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında süren savaş, iç savaş ve çatışmaların yol açtığı yıkım, acı ve gözyaşları eşliğinde karşıladığını söyledi. Milyonlarca insan süren bu savaş ve çatışmalarda hayatını kaybettiğine değinen Coşkun, Suriyeli, Êzidi ve Türkmen milyonlarca insanın da evlerinden, yurtlarından kopup ülkemize sığındığını belirtti. Coşkun, IŞİD’den kaçan Êzidilere AKP hükümetinin yardım elini uzatmadığını söyleyerek, “AKP, Türkiye’de ve Ortadoğu’da ırkçı, ayrımcı, tekçi ve mezhepçi siyasette ısrar ediyor. Halkları birbirine düşman ediyor. AKP hükümeti için akan kan, ölen insanlık önemli değil. Sadece seçimi kazanmayı iktidar olmayı önemsiyor” dedi. Coşkun, Barış için herkesin el ele vermesini istedi. (Hatay/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

DBP hükümeti bir kez daha göreve çağırdı

SONRAKİ HABER

Edirne'de 2 torununu istismar eden erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa