01 Eylül 2014 15:08

Sınırda savaşa karşı barış zinciri

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla KESK, DİSK, TMMOB ve TTB şubelerince Şırnak, Mardin, Urfa, Antep, Kilis, Hatay gibi sınır kentlerinde ‘barış zincirleri’ oluşturulacak.

Paylaş

1 EYLÜL Dünya Barış Günü dolayısıyla KESK, DİSK, TMMOB ve TTB şubelerince Şırnak, Mardin, Urfa, Antep, Kilis, Hatay gibi sınır kentlerinde ‘barış zincirleri’ oluşturulacak.
Dün Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda kurulacak barış zinciri için Antep’te bir araya gelen KESK, TÜM BEL-SEN, BES ve BTS’nin MYK üyeleri Eğitim Sen şubesinde bir basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını okuyan KESK MYK Üyesi Ramazan Gürbüz, Filistin, Suriye, Irak, Rojava ve Şengal başta olmak üzere tüm Ortadoğu’da insanlığın kitlesel biçimde katledildiğini belirterek, “Ortadoğu’da kanlı katliamlar yapan, emperyalizmin kukla olarak kullandığı IŞİD, kadınları ‘savaş ganimeti’ olarak görüp Orta Çağ gericiliğini yaşatıyor” dedi.
AKP iktidarının Ortadoğu’da halkları birbirine düşman eden bir siyaset izlediğini söyleyen Gürbüz, “IŞİD adı verilen kanlı çeteyi ‘hoşnutsuzluktan kaynaklanan reaksiyon’ olarak adlandıran Dışişleri Bakanı bu ülkenin başbakanı oldu. 15 yaşındaki Berkin Elvan’ı öldürüp ‘terörist’ ilan edenler, konsolosluk çalışanlarını rehin almasına rağmen bu barbarlara hak ettikleri sıfatla bile hitap edememiştir” dedi. Ortadoğu’da her gün insanlığın öldüğünü, söyleyen Gürbüz, “Tüm halkların eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız. Siopi’denYayladağı’na kadar sınır kentlerinde barış zincirleri kurarak savaş çetelerine, tüccarlarına, kışkırtıcılarına meydan okuyacağız. Yurdun her yerinde savaşa karşı barışın barikatını kuracağız” dedi. Gürbüz, 1 Eylül günü saat 17.00’de Gaziantep’te Kırkayak Parkı’nda toplanarak, saat 18.00’de Kilis Öncüpınar sınır kapısına yürüyerek oluşturacakları barış zincirine katılım çağrısı yaptı.
Antep’teki emek ve demokrasi güçleri ayrıca bugün saat 17.30’da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Balıklı Parkı’nda buluşarak, Yeşilsu Parkı’na yürüyecek. (Gaziantep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Passolig’e ‘Sağlam’ isyan

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa