01 Eylül 2014 14:51

Almanya 1 Eylül’ün rövanşını mı alıyor?

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü... Ama bugünün barış günü ilan edildiği Almanya’da bugün Federal Parlamentoda savaş konuşulacak.

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln


Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bundan tam 75 yıl önce Polonya’ya ateş açıldığı Almanya topraklarında yine savaş, silahlanma ve daha fazla militarist dış politika sesleri yükseliyor. Federal Hükümet, adeta Alman halkıyla dalga geçer gibi, ülke tarihinde önemli bir kırılmayı ifade eden “Çatışma bölgelerine silah gönderme konusunda Mecliste yapılacak tartışmayı 1 Eylül’e aldı. Başka bir değişle ülke genelinde savaş karşıtları bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yurt dışında bulunan askerleri geri getirmesi, başka ülkelere silah satmamasını talep etmeye hazırlanırken iktidardaki Hıristiyan Demokrat-Sosyal Demokrat (CDU/CSU/SPD) büyük koalisyon hükümeti, adeta 1 Eyül’den intikam alırcasına “daha fazla savaş” çağrıları yapıyor.

Bugün insanlığa mal olan 1 Eylül Dünya Barış Günü, kıta Avrupa’sında emperyalist emelleri hızla yükselen gecikmiş ulus-devlet Almanya’da ortaya çıktı.

Hitler faşizminin 1 Eylül 1939’da Polonya’ya saldırarak İkinci Paylaşım Savaşını başlatmasının ardından yaşanan bu büyük savaştan ders çıkarılması ve bir kez daha Alman ulusunun savaşlara izin vermemesi için Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR) tarafından 1950’lerin başında 1 Eylül’ün “Barış Günü” ilan edilmesi, kısa bir süre Federal Almanya Cumhuriyeti’nde (BRD) de yankı buldu. 1 Eylül 1957’de Alman Sendikalar Birliğinin (DGB) çağrısı üzerine yapılan savaş karşıtı eylemlere ülke genelinde 500 bin kişi katılmıştı. “Savaş, bir daha asla!” çağrısıyla yapılan eylemlere katılımın bu denli yüksek olmasının elbette önemli nedenleri vardı.

Bunların başında İkinci Dünya Savaşında milyonlarca insanın kanına giren Bundeswehr’in (Federal Ordu) yeninden kurulmasıydı. Savaşın galip devletler arasında varılan anlaşmaya göre Almanya’nın yeniden düzenli bir orduya sahip olması, ordu mensuplarının yurt dışına çıkması ve Almanya’nın çatışma bölgelerine silah satması yasaklanmıştı. Ancak, Almanya’nın ikiye bölünmesinden sonra Batılı emperyalist devletler, FAC’yi SSCB’ye karşı kullanmak üzere hızla yeniden kışlaya çevirdiler. FAC 1949’da kurulurken Bundeswehr, bu nedenle ancak 5 Mayıs 1955’te kurulabildi ve aynı yıl Federal Almanya NATO üyesi oldu.

Bu durum doğal olarak ülke genelinde savaş ve militarizm karşıtı güçleri harekete geçirdi. DGB’nin Doğu Almanya’da ilan edilen 1 Eylül Barış Günü’nü güçlü bir şekilde Batı Almanya’ya taşıması işte bu militaristleşme koşullarında gerçekleşti.

SENDİKALAR VE BARIŞ

Kökleri, tam 100 yıl önce gerçekleşen Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşının arifesine kadar uzanan 1 Eylül’de savaşa karşı barış mücadelesinde, geçmişte sendikaların, dolayısıyla işçi hareketinin önemli bir yer tuttuğu görülüyor. Ne var ki, bu durum Almanya’da bugün geçerli değil. Her ne kadar sendikalar her yıl 1 Eylül dolayısıyla basın açıklamaları yapsa da, savaşa karşı etkinlikler düzenlemenin dışında kalmış durumda.

Ancak her şeye rağmen, Alman halkı arasında savaşların ve savaşa karşı mücadelenin yarattığı militarizm ve savaş karşıtı tutum varlığını devam ediyor. Yapılan kamuoyu yoklamalarında halkın üçte ikisinden fazlası (yüzde 67) Almanya’nın yurt dışına asker göndermesine, çatışma bölgelerine silah satmasına karşı çıkıyor.
Hükümet ise Alman halkının bu sesine kulak tıkayarak, sermayenin çıkarlarını korumak ve geliştirmek için dış politikayı militaristleştirmeye, daha fazla silah satmaya devam ediyor.
Bu nedenle, bugün Federal Mecliste Kürdistan’a silah gönderilmesi adı altında yapılacak tartışma bir bakıma hükümetin halkın gözünün içine bakarak, halka rağmen bu kararı aldığını ilan ediyor.

Günümüz dünyasının içinde bölgesel savaşlar ve çatışmalar,

100 yıldan fazla bir süredir dilden dile dolaşan “Savaş bir daha asla” sloganının ne kadar kıymetli ve gerekli olduğunu yeterince ortaya koyuyor.

ÖNCEKİ HABER

Adliye emekçileri yargıda adalet istedi

SONRAKİ HABER

Eski Yarbay Mehmet Alkan "FETÖ üyeliği" davasından beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa