01 Eylül 2014 14:49

Adliye emekçileri yargıda adalet istedi

Adli yılın başlaması dolayısı ile Büro Emekçileri Sendikası Ankara ve İzmir Şubesi basın açıklaması yaparak, yargı emekçilerinin çalışma ve yaşama koşullarında yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Paylaş

Adli yılın başlaması dolayısı ile Büro Emekçileri Sendikası Ankara ve İzmir Şubesi basın açıklaması yaparak, yargı emekçilerinin çalışma ve yaşama koşullarında yaşanan sorunlara dikkat çekti.

İzmir Adliyesi Sosyal Tesisler önünde yapılan açıklama yapan İzmir Şubesi adliye emekçileri, adli yıl açılış törenlerinde yargı emekçilerinin sorunlarının ağza alınmadığını ifade etti. Adliye emekçileri, çarpık yargı sisteminin ve yargı alanında yaşanan siyasi çatışmaların yükünü kendilerinin çektiğini belirtti.

ADLİYE EMEKÇİLERİ GÖRÜLMÜYOR

Türkiye’de 71 yıldır yargı yılı açılış törenlerin yapıldığını söyleyen Okulmuş, “Bugüne kadar yapılan törenlerinde, yargının güncel sorunları dışında hâkimlerin, savcıların, avukatların sorun ve talepleri gündeme getirilirken, günümüzde sayısı 54 bin olan diğer yargı emekçilerinden tek kelime bile bahsedilmeyerek yok sayılmaktadırlar” dedi.

Türkiye’nin her yerinde yargı emekçileri olarak kölece çalışma koşullarına, yok sayılmaya, itilip-kakılmaya itiraz ettiklerini ifade eden Okulmuş, “Emeğe saygı istiyoruz. Bağımsız yargı, demokratik Türkiye, insanca yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için bugün bir adım daha atıyoruz” diye konuştu.

YÜRÜTME ENGEL ÇIKARAN YARGI İSTEMİYOR

Açıklamaya Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi de destek vererek bir açıklama yaptı. ÇHD adına açıklamayı okuyan İzmir Şube Başkanı Şule Arslan Hızal, “Meclis çoğunluğuna bağlı olarak yasama faaliyetine bütünü ile egemen olan yürütme erki yargıya güvenmemekte ve kontrol altında tutmak için günü birlik çözümlerle sistemi alt üst etmektedir” dedi.

BES: SARAYLAR BÜYÜYOR, ADALET KÜÇÜLÜYOR

Ankara'Da Büro Emekçileri Sendikası (BES), yargı emekçilerinin sorunlarına dikkat çekmek için adli yıl açılış töreninin yapıldığı JW Marriot Otel’in önünde basın açıklaması yaptı.

BES Genel Başkanı Fikret Aslan, “Yeni yargı yılı, toplumda eşitlik, adalet, bağımsız yargı gibi kavramların içeriğinin boşaltıldığı bir dönemde açılırken, yargı kurumlarını baskı ve denetim altına alma girişimleri tüm hızıyla sürüyor” dedi. Yargı emekçilerinin insanüstü çabalarının görmezden gelindiğini belirten Aslan, çalışanların her geçen gün yeni mağduriyetlerle karşı karşıya kaldığını söyledi.  Aslan, yeni yargı yılı açılışında 54 bin yargı emekçisinin görmezden gelindiğini belirterek, kendilerinin de konuşma hakkı olduğu halde kürsüde söz hakkı verilmemesini eleştirdi. Aslan, ayrımcılık ve ücret adaletsizliğine son verilmesi gerektiğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş’tan Hakkari’ye barış köprüsü

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa