01 Eylül 2014 07:44

Firmanın ucuz işi işçiyi öldürdü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binası inşaatında yüklenici firmanın bina çevresinde ince topraktan, gelişi güzel yaptırdığı toprak dolgunun çökmesiyle işçi Hüseyin Saya yaşamını yitirdi.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Ankara

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binası inşaatında yüklenici firmanın bina çevresinde ince topraktan, gelişi güzel yaptırdığı toprak dolgunun çökmesiyle işçi Hüseyin Saya yaşamını yitirdi.

Yenimahalle’de, Cem Ersever Caddesi üzerinde inşaatı süren Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde dün gece saat 03.30 sıralarında göçük meydana geldi. İnşaatta gece bekçisi olarak görev yapan Hüseyin Saya’nın yaşamını yitirdiği iş cinayetine dair edindiğimiz bilgilere göre, Saya gece saatlerinde inşaatın su boru hattında bir kaçak olduğunu fark etti ve bunu tamir etmek istedi. Bir süre sonra toprağın çökmesiyle birlikte Saya göçük altında kaldı.

FİRMANIN UCUZ İŞİ SAYA'YI ÖLDÜRDÜ

Saya için öğlen saatlerine kadar kurtarma çalışmaları devam etti. AFAD, Ankara Büyükşehir Belediyesi birimleri, itfaiye ve Yenimahalle Belediyesi birimlerinin çalışmaları sonucunda Saya’nın cansız bedeni toprak altından çıkartıldı. Olay yeri inceleme ekipleri ve arama kurtarma birimlerinden aldığımız bilgilere göre Saya, ‘dolgu olarak doldurulan ve ince topraktan oluşan sağlıksız bir zeminin çökmesi’ sonucu 7 metre aşağıya kaydı. Saya, göçük sırasında kanalizasyon borularından birisinin içerisine saplandı. Boruda yapılan su tahliyesi ve iş makinelerinin uğraşları sonucunda Saya'nın cansız bedeni çıkartıldı. Saya'nın cesedi Yenimahalle Belediyesi cenaze aracına bindirilerek Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 45 yaşında ve Adıyaman'lı işçi Saya, memleketinden Ankara'ya çalışmak için 3 ay önce geldi. Saya, yükleniciliğini Şimşekler adlı firmanın yaptığı inşaatta da 3 aydır çalışıyordu.

‘GÖREVİ DIŞINDA İŞ YAPTIRMIŞ OLABİLİRLER’

Yaşananlara ilişkin konuştuğumuz işçiler, Saya’nın görevinin gece bekçiliği olduğunu ve normalde başka iş yaptırılmaması gerektiğini belirttiler. Saya'nın su borusu tamiratından da anlayıp anlamadığını bilmediklerini söyleyen işçiler, firma yetkilileri tarafından tamir ettirilmek istenmiş olabileceğini de söylediler. Bir süre sohbet ettiğimiz işçiler daha sonra kimi kişileri görünce yanımızdan ayrıldılar. Ayrıca bir işçi de Saya’nın SGK’sinin yapılıp yapılmadığının da araştırılması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Polise 3\'üncü dalga operasyonu başladı!

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa