01 Eylül 2014 07:43

Polise 3'üncü dalga operasyonu başladı!

Emniyet mensuplarına yönelik bu sabah 3'üncü dalga operasyonu gerçekleştirildi. Operasyonu kapsamında eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile Emniyet Müdürü Mahir Çakılı da gözaltına alındı. 14'ü rütbeli 33 polis hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi

Paylaş

Emniyet mensuplarına yönelik bu sabah 3'üncü dalga operasyonu gerçekleştirildi. Operasyonu kapsamında eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile Emniyet Müdürü Mahir Çakılı da gözaltına alındı. 14'ü rütbeli 33 polis hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi

Emniyet mensuplarına yönelik 3'üncü dalga operasyonu… Operasyon kapsamında Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı bu sabah gözaltına alındı.

Emniyet mensuplarına yönelik gerçekleştirilen 3'üncü dalga operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar arasında Emniyet Müdürü Mahir Çakılı da bulunuyor.

GÖZALTINDAKİ POLİSLERİN TİŞÖRTÜNDE ‘SIFIR’ YAZISI

Gözaltına alınan emniyet mensupları Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolüne çıkarılmaya başlandı. Gözaltına alınan bazı polislerin üzerindeki siyah renkli tişörtlerde yazılı olan Türkçe ‘Sıfır’ ve İngilizce ‘Ze-Ro!’ (Sıfır) ifadeleri dikkat çekti.

Gözaltındaki bir polis, sağlık kontrolünden çıktıktan sonra “Biz zaten sıfırız. Buradayız. Haram para sıfırlanmaz ama" dedi. Gözatındaki emniyet mensuplarının sağlık kontrolü için hastaneye getirilmesine devam ediliyor.

33 POLİS HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Polislere yönelik başlatılan "casusluk" ve "yasadışı dinleme" ve "darbeye teşebbüs" soruşturmasının 3'üncü dalga operasyonunda aralarında eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Yakub Saygılı ile müdür yardımcıları Hamza Tosun ve Mahir Çakallı'nın bulunduğu 14'ü rütbeli 33 polis hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

‘ BAŞBAKANIN MİT MÜSTEŞARI İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMENİN GÖRÜNTÜLERİNİ USULSÜZ BİR ŞEKİLDE TEMİN ETTİLER’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan sabah saatlerinde başlayan 22 Temmuz'un 3. dalga operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada soruşturma kapsamında 33 emniyet görevlisinin yakalanması ve gözaltına alınması talimatı verildiği şu ana kadar 32 emniyet görevlisinin gözaltına alındığı belirtildi.

GÖREVSİZ SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu imzası taşıyan açıklamada, "Kamuoyunda 25 Aralık soruşturmaları olarak bilinen kapatılan TMK 10. madde ile yetkili bölümün yürüttüğü 2012/656 sayılı soruşturma dosyasında yapılan incelemede, soruşturmanın TMK 10 ile yetkili bölümün görev alanına girmemesine rağmen çıkar amaçlı suç örgütü kurulduğu yönünde soruşturma başlatıldığı" belirtildi.

‘BAŞBAKAN HAKKINDA SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU YÖNÜNDE SORUŞTURMA EVRAKI’

Açıklamada, Mali Şube Müdürlüğü görevlilerinin bir takım usulsüz soruşturma yöntemleri kullandığı belirtilerek, "Mali Şube'nin bilgisayarlarında yapılan teknik incelemede Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve birçok bakanı dolaylı şekilde dinlemek suretiyle Başbakan hakkında suç örgütü lideri olduğu yönünde soruşturma evrakı hazırladıkları ancak bunları bilgisayarda muhafaza ettikleri, Başbakanın Haliç Kongre Merkezi'nde MİT müsteşarı ile yaptığı görüşmenin görüntülerini usulsüz bir şekilde temin ettikleri, bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yıkmaya çalıştıkları, casusluk yaptıkları, sahte evrak düzenledikleri, soruşturma belgelerini medyaya sızdırarak yayın yaptırmak suretiyle gizliliği ihlal ettiklerinin tespit edilmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube eski görevlileri hakkında 1 Eylül 2014 tarihinde soruşturmaya başlanmıştır" denildi.

32 EMNİYET GÖREVLİSİ GÖZALTINDA

Başsavcı Salihoğlu, soruşturma kapsamında 33 emniyet görevlisinin yakalanması ve akabinde gözaltına alınması talimatı verildiğini, 32 emniyet görevlisinin yakalanarak gözaltına alındığını kaydetti. (HABER MERKEZİ)


ÖNCEKİ HABER

Türkiye ABD karşısında son çeyrekte kaybetti: 77-98

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'dan Erdoğan'a yanıt: Milletin karşısında duracak kişi henüz doğmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa