31 Ağustos 2014 20:52

Limon Yağmuru tutulması

“Sonra, ben o limon ağacına çıktım. Komşu çocukları, minik kanatlarıyla doluştular dallarına. Ağacı tutup sarstığımda bir limon yağmuru yağdı. (...) Her şeye rağmen yağdı. (…)” Öyküleriyle de öyle sarsıyor sonra limon yağmuru başlıyor. Tutuluyoruz. Genç yazar Emrah Öztürk’ün, ilk kitabı “Limon Yağmuru” tutulur mu tutulmaz mı bilinmez ama biz o yağmura tutulduk.

Limon Yağmuru tutulması
Paylaş

Kıymet CEVİZ
Adana


“Sonra, ben o limon ağacına çıktım. Komşu çocukları, minik kanatlarıyla doluştular dallarına. Ağacı tutup sarstığımda bir limon yağmuru yağdı. (...) Her şeye rağmen yağdı. (…)”
Öyküleriyle de öyle sarsıyor sonra limon yağmuru başlıyor. Tutuluyoruz. Genç yazar Emrah Öztürk’ün, ilk kitabı “Limon Yağmuru” tutulur mu tutulmaz mı bilinmez ama biz o yağmura tutulduk.

Lefkoşa doğumlu yazar, yaşadığı coğrafyadan izlenimler sunuyor öykülerinde. Özellikle kitabına adını verdiği “Limon Yağmuru” adlı öyküsünde; Denktaş’ın, Talat’ın imzalamadığı barış ve “savaşın kekremsi tadının” hüküm sürdüğü duvarlardan, kaçış provalarına değinen Öztürk bu durumu, “Kendimize doğru kaçıyoruz ve kıyamet borusu üflendiğinde korkmayalım diye alışmanın provasını yapıyoruz”. (s. 47) ifade etmektedir. Bir diğer öyküsü “Batsali” de bir kaçış öyküsüdür. Kıbrıs ağzıyla yazılan öykünün adı olan Batsali, Kıbrıs’ta çok yaygın olan bir yılan türüdür. İşte bu öyküde yılandan kaçan Cevahir Hanım’ın şahit olduğu vahşet anlatılır. Kardeşi Menteş’in elinde koca bir bıçak vardır, karşısında elleri bağlı Rum askerleri durmaktadır ve tepede kıyılmış bir yığın insan.

ÖYKÜ OLAMAYACAK KADAR SAHİCİ DÜŞLER

Öykü değil de gördüğü düşü anlatıyor kimi anlatısında. Siz tam hayra yoracakken sizi öyküye yazıyor, garipsiyorsunuz ama öykünün içerisindesinizdir artık. “Hikâye”de narçiçeği renginde çamaşır leğeninin, paşa evinde olup bitenleri anlatıp kendini bir hikâyeye dönüştürme arzusunu taşımaktadır yıllar boyu. Kalbinde dağlanmış bir yara varken susmak istemez.
“Kamil Duruel’in Mezarı” adlı öyküsünde ise, bu bir öykü olamayacak kadar düş diye geçiriyorum içimden. Hem de ne sahici bir düş... Kamil Bey’in yitirdiği eşinin ardından teselli bulamayışı ve yaşadığı o aşkın çevresinden bile geçemeyecek olanları, evliliğin; evine ve kendine hizmet edecek bir kadın bulmaya yarayan bir kurum olduğuna inananları sarsan bir öyküdür bu anlatı.

Genç yazar Emrah Öztürk, ilk kitabının içerisinde yer alan on yedi öyküyle birlikte bir limon yağmuruna çağırıyor, tutulun diye.

Limon Yağmuru, Emrah Öztürk, öykü, Yapı Kredi Yayınları,  Mayıs 2014, 126 s.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deezer’dan Dünya Barış Günü şarkıları

SONRAKİ HABER

Marmara'da parçalı ve çok bulutlu hava hakim olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...