31 Ağustos 2014 19:59

IŞİD kuşatması püskürtüldü

80 gündür IŞİD’in kuşatması altında bulunan 20 bin nüfuslu Türkmen kasabası Amirli’ye, Irak ordu birlikleri ulaştı. 18 saat süren çatışmaların ardından bölgeden IŞİD püskürtüldü.

Paylaş

80 gündür IŞİD’in kuşatması altında bulunan 20 bin nüfuslu Türkmen kasabası Amirli’ye,  Irak ordu birlikleri ulaştı. 18 saat süren çatışmaların ardından bölgeden IŞİD püskürtüldü.

Irak’ın Selahattin iline bağlı 20 bin Türkmen nüfuslu Amirli kasabası 80 gün IŞİD’e karşı direndi. Amirli, 4 taraftan IŞİD kuşatması altında olmasına rağmen açlık ve susuzlukla mücadele ederek gönüllü Amirli askerleri sayesinde 80 gün dayanabildi ve onlarca saldırıya karşılık verdi.

10 Haziran’da kasabanın çevresindeki 36 köyün tamamı IŞİD kontrolüne geçmişti. Irak Ordusu ve Peşmerge güçleri ile gönüllü Şiilerden oluşan askeri tugaylar 18 saat çatışmadan sonra Amirli kasabasına ulaştı ve çevredeki IŞİD militanlarını geri püskürttü. Operasyona Irak savaş uçakları ve helikopterleri destek verdi. Operasyonda onlarca IŞİD militanı öldürüldü. Tuzhurmatu Devlet Hastanesi Müdürü Dr. Asğar Bayatlı son 24 saat içerisinde hastaneye emniyet güçlerinden oluşan 11 ölü 31 yaralının getirildiğini ifade etti.

ABD’DEN IŞİD’E OPERASYON

Ayrıca öncesinde ise ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Emirli’ye Avustralya, Fransa ve İngiltere’nin de destek olduğu insani yardım operasyonu gerçekleştirildi. Bakanlık, yardım operasyonuna destek amacıyla yakın bölgedeki IŞİD’e bağlı militanlara yönelik hava saldırısı düzenlendiğini de duyurdu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Savaş politikalarına karşı mücadele, halklarla dayanışma

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa