31 Ağustos 2014 17:25

Esenyalı halk şenliği panellerle başladı

İstanbul'da Esenyalı Halk Meclisi tarafından 2.’si düzenlenen halk festivalinin ilk günü panellerle başladı. Ortadoğu ve Kürt Sorunu konulu panelde, IŞİD saldırısı altında olan Ortadoğu halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı.

Paylaş

İstanbul'da Esenyalı Halk Meclisi tarafından 2.’si düzenlenen halk festivalinin ilk günü panellerle başladı. Ortadoğu ve Kürt Sorunu konulu panelde, IŞİD saldırısı altında olan Ortadoğu halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı.

Esenyalı Halk Meclisi’nin düzenlediği 2. Esenyalı Halk Şenliği kapsamında düzenlenen, Ortadoğu ve Kürt Sorunu paneline konuşmacı olarak Mustafa Yalçıner, Kadir Akın, İbrahim Turgut ve Veli Haydar Güleç katıldı.

Özellikle değişik inanç gruplarının islamiyetin kabulü ile ötekileştirildiğine dikkat çeken Veli Haydar Güleç, özellikle BAAS rejimleri ile Arap milliyetçiliği ile totaliter rejimler kurulduğunu belirtti. Güleç, “Suriye’ye yapılan son müdahaleye bakıldığında başta Türkiye ve Katar, Sunni-İslam anlayışını bölgede hakim kılmanın en önemli dayanağı olarak görülüyor” dedi.

‘İŞÇİ DAYANIŞMASINA İHTİYACIMIZ VAR’

Ortadoğu’da IŞİD’in durumuna dikkat çeken İbrahim Turgut da, “IŞİD tamamen konjonktürel bir örgüttür, miadını ve görevini tamamlandığında kolay bitmeyeceği ve yeni bir el Kaide ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Bu anlamda Rojava ve Şengal sadece Kürtler için değil bütün dünya halkları için önemli bir direniş gösteriyor ve bu nedenle tüm dünya halklarının dayanışmasına ihtiyacı var” diye konuştu.

Kadir Akın da ABD’nin IŞİD’e yaptığı müdahalenin abartıldığını ifade etti. Akın, “Kürt hareketi  ve onun etrafında birleşen diğer güçler olmasaydı bugün Hewler’de olurlardı. Bugün bize düşen başta Kürtler olmak üzere diğer halklarla dayanışmayı büyütmektir” dedi.

Mustafa Yalçıner de Kürt halkıyla işçi sınıfı arasındaki bağa vurgu yaptı. Yalçıner, “Eğer bir gün Türkiye’ deki işçiler ayağa kalkarsa, ayakta olan Kürt hareketi ile birleşerek bütün bir Ortadoğu’yu özgürleştirebilir. Bizim uluslararası işçi sınıfının birleşip, proletarya dayanışmasına ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. Panellerin ardından festival Grup Abdal, Hasan Ali ve Koma Seçkinler’in müzikleriyle geç saatlere kadar devam etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Denize giren 2 kişi kayboldu

SONRAKİ HABER

ETHA'ya polis baskını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa