31 Ağustos 2014 15:27

‘Amerikan rüyasına’ inanan kalmadı

Son kamuoyu araştırmalarına göre ABD halkının yüzde 60’ı, ne anlama gelirse gelsin Amerikan rüyasının ulaşılamaz olduğunu düşünüyor.

Paylaş

Son kamuoyu araştırmalarına göre ABD halkının yüzde 60’ı, ne anlama gelirse gelsin Amerikan rüyasının ulaşılamaz olduğunu düşünüyor.

Amerikan rüyası, sosyal durumu ne olursa olsun bir kişinin çok çalışması koşuluyla başarı, refah ve şöhret yakalanabileceği fikrini savunan bir düşünce biçimi. Ancak finansal kriz, emlak piyasasındaki çöküş ve “büyük durgunluğun” ardından Amerikan rüyası, birçok kişi için ulaşılamaz bir hayale dönüşmüştü.

USA Today gazetesinin gerçekleştirdiği bir araştırma, söz konusu idealin hayata geçirilmesinin, dört kişilik ortalama bir aile içi yıllık 130 bin dolara mal olacağını gösteriyor. Bu miktarda parayı, 2013’te sadece 8 kişiden biri kazanmayı başarmıştı, yani ABD nüfusunun yüzde 13’ünden daha azı.

Son kamuoyu araştırmalarına göre ABD sakinlerinin yüzde 60’ı, ne anlama gelirse gelsin Amerikan rüyasının ulaşılamaz olduğunu düşünüyor. Öte yandan Amerikalıların büyük bir kısmı, çocuklarını daha zor bir hayatın beklediğini düşünüyor.

American Jobs Alliance sivil toplum örgütünün icra müdürü Curtis Ellis, “Çok sayıda ABD vatandaşının Amerikan rüyasını gerçekleştirmeye yardımcı olan iyi bir iş yeri, ya kayboldu ya da artık dolu. Yerini, yüksek beceri talep etmeyen ve sosyal ödemelerle emeklilik konusunda hiçbir garanti vermeyen düşük ücretli bir iş aldı. Bu nedenle insanlar, işine günden güne daha fazla zaman ayırarak hayatını bu iş için harcıyor” diye açıkladı.

ABD’de bir tek serbest piyasacı ekonomistler umudunu yitirmemiş.  Bu ekonomistler Amerikan rüyasının çöküşünden hükümeti suçluyor. Ekonomi uzmanı ve Ludwig von Mises Enstitüsü kurucusu Lew Rockwell, “Her şey, serbest piyasa ekonomisi şartlarında yaşamadığımızdan kaynaklanıyor. Biz, faşist bir ekonomiye sahip korporatif bir devlette yaşıyoruz. Dev şirketlerin hükümete bağlı olduğu bir ülkede. Bu, özellikle büyük bankalarla ilgilidir” diyor (HABER MERKEZİ)


 

ÖNCEKİ HABER

Opera sanatçıları kaza yaptı: 2\'si ağır, 5 yaralı

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesinde işten atılan işçilerin ücret alacağı 3 ay sonra verilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa