31 Ağustos 2014 06:00

Akıllı telefon üretiminde öldüren çalışma koşulları

Bilişim ve İletişim Teknolojisi (ICT) ürünlerine sertifika veren ve merkezi Stockholm’de bulunan ‘TCO Sertifikat’ akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar üreten tekellere ait işyerlerindeki çalışma koşullarını bir rapor yayımlayarak kamuoyuna duyurdu.

Akıllı telefon üretiminde öldüren çalışma koşulları
Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm


Bilişim ve İletişim Teknolojisi (ICT) ürünlerine sertifika veren ve merkezi Stockholm’de bulunan ‘TCO Sertifikat’ akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar üreten tekellere ait işyerlerindeki çalışma koşullarını bir rapor yayımlayarak kamuoyuna duyurdu.
Sektördeki koşulları “olduça düşük ücretler, ücret ödenmeden yaptırılan fazla mesailer, haftada yedi gün çalışma, en küçük bir disiplin suçu işlendiğinde ücret kesintisi ve kötü çalışma koşulları” olarak sıralayan TCO Sertifikat, iş gücünün ucuz olmasından dolayı pek çok tekelin üretimini gerçekleştirdiği Çin’deki koşullara dikkat çekiyor.
Raporda Çin’de çalışma koşullarını ve iş güvenliğini güvence altına alan yasalar olmasına rağmen tekellerin yasaları uygulamamalarının sorun oluşturduğu, umutsuzluk ve bunalım sonucu işçilerin fabrikalarının çatısından atlayarak intihar ettikleri belirtiliyor.
TCO Sertifikat Şefi Niclas Rydell, ortaya çıkan tabloyu ‘korkunç’ olarak tanımlıyor.
Sektördeki en büyük sorunlardan bir diğeri de akıllı telefonlarda kullanılan parçaların farklı işyerlerinde üretilmeleri. Raporda telefonda kullanılan parçaların bazen 100 ayrı fabrikadan geldikten sonra birleştirildiği, ifade ediliyor. Ayrıca raporda işverenlerin daha düşük maliyetle parçaları üretmek ve üretim maliyetini düşürmekten  başka hiçbir şeyle ilgilenmedikleri belirtiliyor.

SENDİKA KARŞITI IPHONE 6 PİYASAYA SÜRÜLECEK

Önümüzdeki günlerde Iphone 6’yı piyasaya sürmeye hazırlanan Apple da sendika liderlerini işten atan bir şirkete üretim yaptırmakla suçlanıyor.
Apple Iphone 6,  Filipinli NXP adlı şirkete ait bir fabrikada üretiliyor. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla sendikada örgütlenen işçiler işverenin baskı ve saldırısıyla karşılaşıyor. Başkent Manila’nın dışında kurulu Cabuyao fabrikasında çalışan işçilerden 24’ü bu yılın Mayıs ayında sendikaya üye oldukları için işten atıldı. İşverenin işten attığı işçiler arasında kısa adı MWAP olan işçi federasyonunun yöneticisi Reden Alacantra’nın da bulunuyor.
Filipinler’de sendikalar ve işçiler, Apple’ı olanlara göz yummakla ve Birleşmiş Milletler’in çalışanların sendikalarda özgürce örgütlenmelerine olanak tanıyan sözleşmelerini ihlal etmekle suçluyor.
Çalışanların sendikalarda örgütlenme haklarının ihlal edilmesine tepki gösteren işçiler, Industri All Apple’ın Genel Müdürü Tim Cook’a bir mektup yazarak üretim yapan fabrikadaki işçilerin yeniden işe alınmalarını ve çalışanların özgürce örgütlenme hakkına saygı gösterilmesini istedi.Ancak Apple mektuba yanıt vermediği gibi konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyor.
Şirketin basın bürosu  “Henüz piyasaya çıkarmadığımız ürünler hakkında açıklama yapamayız” demekle yetiniyor.
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hâkisar olmak

SONRAKİ HABER

Davutoğlu’nun ceketini çıkarış biçimi bile aynı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...