30 Ağustos 2014 10:00

Elektrik borcu olan çiftçinin tarımsal destek alacağı borcuna mahsup edilecek

Bakanlar Kurulu, tarımsal sulama elektrik borcu olan çiftçilerin bu borç ödeninceye kadar tarımsal destekleme ödemelerinin elektrik borcuna mahsup edilmesine karar verdi.

Paylaş

Bakanlar Kurulu, tarımsal sulama elektrik borcu olan çiftçilerin bu borç ödeninceye kadar tarımsal destekleme ödemelerinin elektrik borcuna mahsup edilmesine karar verdi.

Bakanlar Kurulu’nun “2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan kararda, “Söz konusu elektrik borcu bulunan çiftçilerin bu borçlarını 15/09/2014 tarihine kadar ödememeleri durumunda, 2014 yılında bu çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri, bu elektrik borçlarına mahsup edilebilir. Mahsup işleminden sonra, çiftçilerin bakiye bir destekleme ödemesi alacağı kalır ise, bu bakiye tutar çiftçiye ödenir.” denildi.

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uygulama tebliğinde ise tarımsal desteklemenin elektrik şirketine nasıl aktarılacağı yer aldı. Tebliğde, “Şirkete borçlu çiftçilerin, söz konusu borçlarını 15/9/2014 tarihine kadar ödememeleri veya bu tarihe kadar 'Belge' ibraz edememeleri durumunda, şirketin bankadan yapacağı yazılı talep üzerine, 2014 yılında bu çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinden, şirketin alacaklı olduğu tutara karşılık gelen kısım şirket alacağına karşılık mahsup edilir. Banka, şirketin yazılı olarak bildirdiği tutarı şirketin alacağına mahsuben şirket hesabına aktarır. Mahsup işleminden sonra, çiftçilerin bakiye bir destekleme ödemesi alacağı kaldığı takdirde, bu bakiye tutar çiftçilere ödenir. Mahsup işlemine rağmen, şirketin, alacağının tamamını alamaması durumunda, şirketin bakiye alacağı, 2014 yılı içerisinde yapılacak diğer destekleme ödemelerinden de aynı usulle mahsup edilebilir.” ifadeleri yer aldı. (Ankara/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Yiğit Bulut, ekonomiden sorumlu başdanışman oldu

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa