30 Ağustos 2014 08:38

Kerry: IŞİD'e karşı uluslararası koalisyon gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Şam İslam Devleti'ne karşı askeri güçleri destekleyen siyasi, ekonomik ve istihbari araçların yer aldığı uluslararası bir koalisyona ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Şam İslam Devleti'ne karşı askeri güçleri destekleyen siyasi, ekonomik ve istihbari araçların yer aldığı uluslararası bir koalisyona ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kerry, NATO ve BM zirvelerinde diğer ülkelerdeki mevkidaşları ile bu meseleyi görüşeceği mesajını verdi.

New York Times gazetesinde Dışişleri Bakanı John Kerry’nin imzasını taşıyan IŞİD konulu bir makale yayınlandı. “Terörü yenmek için dünyanın yardımına ihtiyacımız var” başlığını taşıyan makalede John Kerry, IŞİD tehdidinin küresel koalisyonu gerektirdiğini kaydetti.

Kerry, Sünni Müslüman IŞİD’in Suriye, Irak ve Lübnan’da aralarında Sünni Müslümanların da olduğu binlerce kişiyi öldürdüğünü vurguladı. IŞİD’in yurtdışı savaşçı kadrosu ile sadece bölgede değil Amerika dahil farkedilmeden seyahat edebilecekleri her yerde tehdit oluşturduğunu dile getiren Kerry, “Eğer önü alınmaz ise bu radikallerin Suriye ve Irak’ta kalmak ile tatmin olmayacağının kanıtı var” ifadelerini kullandı.

SURİYE'DEKİ SİLAHLI GRUPLARDAN DESTEK İSTEDİ

Sahip oldukları güçlü silahlar ile diğer silahlı gruplara nazaran çok daha geniş bir bölgeyi kuşatabildiklerini belirten Kerry, “Sadece hava saldırısı bu düşmanı yok etmeye yetmez. Dünyadan gelecek çok daha güçlü bir karşılık gerekiyor. IŞİD ile ön saflarda çarpışan Irak askeri güçlerinin ve ılımlı Suriyeli muhaliflerin desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Gelecek hafta Galler’de gerçekleşecek NATO zirvesinde Savunma Bakanı Chuck Hagel ve kendisinin Avrupalı mevkidaşları ile bu konuyu görüşeceklerini kaydeden Kerry, ardından daha büyük tehdit altındaki Ortadoğu ülkelerini ziyaret ederek kurulması planlanan koalisyona destek arayacaklarını dile getirdi. Kerry, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun da bir fırsat olarak değerlendirileceğini belirtti.

Kerry son olarak, sadece sorumlu ülkeler ve vatandaşlarının birlik olması halinde radikal grupların yok edilebileceğini kaydetti.


PENTAGON: IŞİD OPERASYONLARININ GÜNLÜK MALİYETİ 7.5 MİLYON DOLAR

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ta IŞİD militanlarına yönelik saldırıların günlük maliyetinin 7,5 milyon dolar olduğunu, Haziran ayı ortalarından bu yana 560 milyon dolar harcandığını duyurdu.

Pentagon basın sözcüsü Tuğamiral John Kirby, operasyonların başlamasından bu yana Irak’ın ABD’ye maliyetinin arttığını söyledi. Ordunun Irak’ta yapılanlara benzer operasyonların Suriye’de yapılabilmesi için Başkan Barack Obama'ya seçenekler sunmaya hazırlandığını belirten Kirby, IŞİD'in yeni bir gelişme olduğunu ve Suriye'de yakın ölçekte planlama yapılmasının, devletin zirvesinde bunların değerlendirmeye hazır olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

Henüz kurumlar arası bir ekibin faaliyete geçirilmediğini vurgulayan Kirby, IŞİD'in Musul Barajı'nı tehdit ettiği sürece operasyonların devam edeceğini kaydetti. ABD, Irak’ta IŞİD’e karşı 100'den fazla hava saldırısı düzenledi. Bunların çoğu Musul Barajı çevresinde yapıldı. Hava saldırıları Kürt güçlerinin barajı geri almasına yardımcı oldu.

Pentagon'un açıklaması, Obama’nın, IŞİD’in Suriye’deki eylemlerine karşı bir operasyon başlatma olasılığının düşük olduğu yönünde yorumlanan açıklamalarının ardından geldi. Ancak Obama, hükümetin örgüte karşı kapsamlı bir plan üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi. (Washington/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

İDO ve BUDO bazı seferlerini iptal etti

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa