30 Ağustos 2014 06:00

Erdoğan şimdi o rektörü görevden alacak mı?

Erdoğan’ın başbakanlığının son döneminde, İstanbul’da Cemaate yakın olduğu öne sürülen bir üniversite rektörünü arayarak görevini bırakmasını istediği iddia edildi. Cemaate yakın bir kaynak; bu rektörün Erdoğan tarafından birkaç kere arandığını söyledi. İddia, Erdoğan’ın gazete yöneticilerini aradığı ‘Alo Fatih’ olayını hatırlattı.

Erdoğan şimdi o rektörü görevden alacak mı?
Paylaş

Fatih POLAT
İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakanlık görevini devredip yeni görevini devralmaya hazırlanırken yaptığı en güçlü vurgulardan birisi, “paralel yapı” diye adlandırdığı, Gülen Cemaati ile mücadelesinin süreceği biçimindeydi. Bu mücadelenin bundan sonraki seyrinin nasıl olacağı merak edilirken, Erdoğan’ın başbakanlığın son döneminde Cemaate yakın olduğu öne sürülen bir üniversite rektörünü arayarak görevini bırakmasını istediği öne sürüldü.

‘ALO REKTÖR’

Erdoğan’ın aradığı medya yöneticileri aracılığıyla basına müdahale edişi, aradığı medya yöneticilerinin adıyla ‘Alo Fatih’ şeklinde popüler hale gelirken, Erdoğan’ın bu telefonlarının akademi dünyasına kadar uzandığı öne sürüldü. Erdoğan, kendisi, yakınları ve Hükümetiyle ilgili yolsuzluk iddialarının gündeme geldiği 17 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrasında, ‘paralel yapı’ diye adlandırdığı Cemaatin bürokrasi içindeki varlığının tasfiyesi için düğmeye basmıştı. Bu süreçte, yolsuzluk soruşturmasını yürüten yargı mensupları bu dosyalardan alınıp, görev yerleri değiştirilirken, emniyet mensuplarına yönelik de operasyon düzenlenmişti. İddialar, bu sürece dair yaşananların kamuoyuna yansıyanlarla sınırlı olmadığını gösteriyor.

Gülen Cemaati çevresinden bir kaynağın verdiği bilgiye göre, Erdoğan yolsuzluk soruşturması sürecinin ardından Cemaate yakın olarak bilinen isimlerin bürokrasiden tasfiyesi sürecinin hızlandırıldığı günlerde İstanbul’da Cemaate yakın olduğu öne sürülen bir rektörü arayarak, görevi bırakmasını istedi.

Söz konusu öğretim üyesi, bu rektörün ismini doğrudan vermekten kaçınırken, bu rektörün Erdoğan tarafından sadece bir kere de değil, birkaç kere arandığını öne sürdü. Erdoğan’ın bu aramaları sırasında, bu rektörün üniversitesinde ‘Paralel yapı’ diye adlandırdığı ‘Hizmet’ diye de anılan Gülen Cemaatine yakın isimlerin çoğunlukta olduğunu ve bu yapıyı değiştirmek için kendisinden bu görevi bırakmasını istediğini ileri sürdü.

BU REKTÖR KİM?

“Bu rektör Cemaate yakın olduklarına dair dedikodular bulunan Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur mu, yoksa İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet mi?” diye sorduğumuz kaynak, isim vermekten kaçındı. Ancak kaynağımızın imaları bu kişinin Prof. Dr. Hamit Okur olabileceğine dair izlenimimizi güçlendirdi.
Bir rektörün görevden alınması başbakanın görev sınırını aştığı ve bunu ancak belirli kurallar dahilinde cumhurbaşkanı tarafından yapılabiliyor oluşu şu soruyu akla getirdi: “Acaba artık cumhurbaşkanı olan Erdoğan, şimdi, ya da uygun bir ortamla birlikte bu yetkiyi kullanacak mı?”
Bu arada, Cemaate yakın olduğu iddiasıyla hakkında haberler çıkan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın durumunun da yeni cumhurbaşkanı döneminde ne olacağı merak konusu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaan Müjdeci: Küfre, yobazlığa takılacağına fakirliğe bakmalı

SONRAKİ HABER

Ankara'da 9 kişinin ölmesine neden olan tren kazası davası 13 Ocak'ta başlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa