29 Ağustos 2014 19:22

Putin: Ortaklarımız bizimle çatışmanın kendileri için kötü olacağını bilmeli

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın çatışmalara girmek istemediğini, ancak kendisine yönelecek her türlü saldırıyı da püskürtmeye hazır olduğunu söyledi.

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın çatışmalara girmek istemediğini, ancak kendisine yönelecek her türlü saldırıyı da püskürtmeye hazır olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun askeri operasyonlarını Alman Nazi birliklerinin uygulamalarına benzetti.

Seliger-2014 Gençlik Forumu’da konuşan Putin, Ukrayna krizi nedeni ile yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve kimsenin Rusya’ya karşı çatışma içine girmeyi aklının ucundan bile geçirmediğini ifade etti.

Rusya’nın herhangi bir çatışmaya girmeyi düşünmediğini ve yapmak istemediğini vurgulayan Putin, “Ancak Rusya’ya karşı bir saldırı olursa bunu püskürtmeye hazırız. Ortaklarımızın hangi dış politika yaklaşımında olursa olsun, bizimle çatışmanın kendileri için kötü olacağını bilmeleri gerekiyor...” diye konuştu.

Rusya’nın dünyanın en güçlü nükleer devletlerinden biri olduğuna dikkat çeken Rus lider, “Ortaklarımızın Rusya’yı provoke etmek yerine, geniş çaplı çatışma istemediğini anlaması gerekiyor… Rusya kendi güvenliğini sağlama almak için nükleer potansiyelini geliştirmeye devam edecek. Rusya dünyanın en büyük nükleer güçlerinden biri. Bu sözde değil, realitede olan durum. Ordumuzun daha etkin olması için çalışıyoruz…” dedi.

Bunun kimseyi tehdit etmek için olmadığını söyleyen Putin, sosyal ve ekonomik alandaki planların uygulanabilmesi için ülkeyi güvende tuttuğunu kaydetti.

Rusya 2020’ye kadar ordunun modernizasyonu için 20 trilyon ruble (640 milyar dolar) harcama yapmayı planlıyor.

'UKRAYNA ORDUSUNUN YAPTIKLARI NAZİLERİ HATIRLATIYOR'

Putin, Ukrayna ile ilgili çeşitli soruları yanıtladı. Ukrayna’nın doğusunda yaşananları facia olarak değerlendiren Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna askerlerinin faaliyetlerini tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet topraklarında Nazilerin uyguladığı taktiklere benzetti.

Putin, “Üzücü olan tüm bunlar bana İkinci Dünya Savaşı’nı hatırlatıyor. O dönem Alman Nazi işgalcileri kentlerimizi, örneğin Leningrad’ı (yeni adı St.Petersburg) kuşatarak direkt yerleşim tesislerini ve orada oturan halkı hedef alıyor, saldırıyordu. Görüyorsunuz ne durumlara düştük? Bu korkunç, bu facia” dedi.

Putin, Ukrayna ordusunun saldırılarına karşılık veren Rus yanlısı milislerin operasyonlarını da anlayışla karşıladıklarını vurgulayarak, “Milisler, insanların öldürülmemesi için kentleri hedef alan top ve diğer saldırı araçlarının bölgeden uzaklaştırılmasını amaçlıyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Beşir Atalay, AKP genel başkan yardımcılığına getirildi

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa