29 Ağustos 2014 18:36

Müzakereler Eylül ayında hızlanacak

HDP heyetinin 15 Ağustos'ta PKK Lideri Abdullah Öcalan, 24 Ağustos'ta KCK yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bugün devlet ve hükümet heyetiyle bir araya gelip çözüm sürecini görüştüğü öğrenildi.

Paylaş

Hükümet kurma çalışmaları nedeniyle HDP heyetinin hükümet ve devlet heyetiyle gerçekleştirmek istediği, ancak aksayan görüşme, yeni kabinenin netleşmesinin ardından gerçekleşti. Edinilen bilgilere göre taraflar, "sürecin hızlandırılması ve sonuç almaya doğru ilerletilmesi" konusunda görüş birliğine varırken, Eylül ayı içerinde çözüm süreci bağlamında yoğun bir mesainin ortaya çıkacağı öğrenildi.

HDP heyetinin 15 Ağustos'ta PKK Lideri Abdullah Öcalan, 24 Ağustos'ta KCK yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bugün devlet ve hükümet heyetiyle bir araya gelip çözüm sürecini görüştüğü öğrenildi. İmralı görüşmesi sonrasında yapılmak istenen, ancak yeni hükümet kurma çalışmaları, AKP kongresi ve Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkma süreci nedeniyle gerçekleştirilemeyen görüşme, yeni hükümetin ilan edilmesinin hemen ardından geliştirildi. Hükümet kanadında, Beşir Atalay dışında heyette yer alan eski isimlerin görüşmeye katıldığı belirtilirken, sürecin yürütülmesinden sorumlu olacak yeni bakanın henüz belirlenmediği için görüşmeye katılmadığı belirtildi. Bu konuda Beşir Atalay'ın yerine kabinede yer verilen Yalçın Akdoğan'ın çözüm sürecinden sorumlu olup olmayacağı konusunda da hükümetin henüz bir görevlendirme yapmadığı ve bu konudaki sorumlunun önümüzdeki günlerde belirleneceği ifade edildi.

Yapılan görüşmelerde tarafların, "çözüm sürecinde sonuç alacak tarzda yol alınması ve sürecin hızlandırılması" konusunda fikir birliğine ulaştığı öğrenilirken, taraflardan edinilen bilgilere göre Eylül ayında çözüm sürecinin ve görüşme trafiğinin hızlandırılması ve kapsamlı müzakere görüşmelerine geçilmesi konularının ele alındığı öğrenildi. Kaynaklar, bu konularda da hükümetin kabine içerisinde yapılacak yeni görev dağılımının beklenmesini istediği belirtilirken, her halükarda Eylül ayı içerisinde yoğun bir "çözüm süreci" mesaisi beklendiği ifade ediliyor.

Bu arada hükümette yapılan değişiklikleri ve özellikle Beşir Atalay'ın bulunduğu görevden alınmasını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi İdris Baluken, bunların "hükümetin kendi tasarrufunda" olduğunu belirtti. Baluken, kabinedeki görevlendirmeler konusunda da, "Netleşmiş bir şey yok, görev dağılımı netleşmiş değil bireyler üzerinden sorunu ele almanın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Düzenleme tasarrufu hükümete bağlıdır. Biz meseleyi ilkeler ve yürütülecek çalışmalar üzerinden ele alıyoruz. Bireyleri tartışmıyoruz" dedi. Atalay'ın yürüttüğü çalışmalar için parantez açan ve "Beşir beyin sürecin yürütülmesinde önemli katkıları oldu" diyen Baluken, "Sürecin yürümesi açısından parti içerisinde bile zorlanarak bazı çalışmaların açığa çıkmasında katkıları oldu. HDP heyeti olarak kendilerine teşekkür ediyoruz, sağladığı katkılar ve ortaya koyduğu demokratik mücadeleden dolayı" dedi. Baluken, Atalay'ın yerine atanacak yeni ismin de Atalay gibi sorumluluk alma isteğini, "ilgili muhatabın, sorumluluk verilecek başbakan yardımcısından da bu yönlü aktif çaba içerisinde olması bekliyoruz" sözleriyle dile getirdi.

Baluken, heyetin İmralı'ya gidişinin de görüşüldüğünü, ancak 1 Eylül'den önce İmralı'ya gitmenin mümkün görülmediğini sözlerine ekledi. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İnşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa