29 Ağustos 2014 18:02

CHP heyeti Mardin'deki elektrik sorununu inceledi

Kızıltepe ve Derik'te yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle çıkan olayları yerinde inceleyen CHP milletvekilleri, DEDAŞ'ın uygulamasının bölge halkına yönelik zulüm olduğunu aktardı.

Paylaş

Mardin'in Kızıltepe ve Derik ilçelerinde yaşanan elektrik kesintilerini protesto etmek için çiftçilerin yol kapatma eylemleri ile başlayan ve kısa sürede büyüyen olayları yerinde incelemek amacıyla CHP milletvekilleri Aydın Ayaydın, Ömer Süha Aldan ve İdris Yıldız ile CHP Mardin İl Başkanı Mahmut Duyan, çiftçileri ziyaret etti. İlçelerde yaptığı incelemenin ardından CHP Kızıltepe İlçe Örgütü'nde basın toplantısı gerçekleştiren heyet adına CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın açıklama yaptı. Yaşanan elektrik protestoları ile ilgili halkla görüştüklerini belirten Ayaydın, Derik'te 5 gündür, Kızıltepe'de ise 2 gündür yaşanan olayların çiftçiye karşı yapılmış bir zulüm olduğunu ifade etti.

DEDAŞ'ın uygulamasına tepki gösteren Ayaydın, "Elektrik kesmeleri gerçekten bu bölge halkına bu yöre halkına büyük bir zulüm olarak gördük. Elektrik enerjisi satıyor ve çiftçiler de tüketiciler de aboneler de bunu kullanıyor. Bunun ücretini ödemek durumundadırlar. Ben bu bölgenin insanıyım, ne bir Derikli ne bir Kızıltepeli ne bir Mardinli hiçbir zaman ben kullandığım elektriğin parasını ödemiyorum demez. Hırsızlık da yapmaz ve kullandığı elektriğin parasını öder. Ancak bunun hukuki bir yapısı ve vicdani ahlaki etik bir yapısı olması lazımdır" dedi.

Ayaydın, halkın eyleminin boşu boşuna olmadığının altını çizerek, halkın artık isyan noktasına getirildiğini söyledi. Ayaydın, konuşmasının sonunda Çiftçi Kayıt Sistemi'nin (ÇKS) özel bir şirkete verilmesinin hukuksuzluk olduğunu belirterek, kendilerinin edinmiş olduğu raporları Meclis'e sunacaklarını söyledi. (Mardin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Elektrik kesintisinin bilançosu: 100 bin dönüm pamuk kurudu

SONRAKİ HABER

Yüksek İstişare Kuruluna Ahmet Davutoğlu ayarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa