29 Ağustos 2014 17:51

Elektrik kesintisinin bilançosu: 100 bin dönüm pamuk kurudu

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, elektrik kesintileri nedeniyle 100 bin dönüm pamuğun kuruduğunu söyledi. Eyyüpoğlu, 3 milyon lira borç için pamuğun göz göre göre yok olduğunu söyledi.

Paylaş

Elektrik kesintileri GAP çiftçisinin belini kırdı. Sulamada yeraltı su kuyularını kullanan binlerce çiftçi elektrik kesintisi nedeniyle tarlalarını sulayamadı. Kesintilerin aralıklarla devam ettiği bölgede korkulan oldu ve yüz bin dönümü aşkın ekin tarlada kurudu.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu duruma tepki gösterirken tartışmalı örnekler verdi. Eyyüpoğlu, Harran ve Akçakale'de çiftçilerin yüzde 90'ının oylarını AKP'ye verdiğini belirterek "Özellikle Harran ve Akçakale çiftçisi bunu hiç hak etmedi" derken 'Suriyeli' vurgusu da yapmayı ihmal etmedi: "Bir günde Suriyeliler için harcanan meblağa yakın borç için 100 bin dönüm alana ekili pamuk elektrik kesintileri nedeniyle kurudu."

'3 MİLYON LİRA BORÇ'

Elektrik kesintileri nedeniyle 100 bin dönüm alana ekili pamuğun heba olduğunu vurgulayan Eyyüpoğlu, tepkisini dile getirmek için Suriyeli sığınmacıları kullandı. Eyyüpoğlu, Suriyeliler için harcanan meblağa yakın borca işaret ederek 3 milyon lira borç için pamuğun tarlada kuruduğunu ve yüz binlerce kişinin mağdur edildiğini söyledi. Bu yüzden çiftçilerin de Suriyeli kabul edilmesini istedi.

'ÖZELLİKLE OYUNU AKP'YE VERENLER BUNU HAK ETMEDİ'

Ahmet Eyyüpoğlu şöyle devam etti: "Ancak bölgemizde son aylarda çiftçi ile DEDAŞ arasında yaşanan elektrik sorunları nedeniyle yeni hükümetimizden bazı ricalarımız olacaktır. Bizler çiftçiler ve onların temsilcileri olarak Bakanımızdan bir ricamız olacaktır. Elektrik ile ilgili sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Bugün Akçakale’de 100 bin dönüm pamuk elektriklerin kesilmesi nedeniyle kurudu. Bile bile milli servet elden gitti. Bu çiftçilerimiz zor durumda kaldı. Özellikle Harran ve Akçakale çiftçisi bunu hiç hak etmedi. Bugün 12 yıl boyunca oylarını yüzde 90 oranında AK Parti'ye verdiler. Ancak bugün DEDAŞ ile yapılan anlaşma doğrultusunda çiftçi mağdur edilmektedir."

DEDAŞ VE SULAMA BİRLİĞİ’NİN YANLIŞININ FATURASI ÇİFTÇİYE KESİLDİ

"Burada DEDAŞ ve Sulama Birliği Başkanı'nın yanlışları nedeniyle binlerce çiftçi zor durumda kalarak mahkeme salonlarına sevk edildi. İş daha da karmaşık bir boyuta ulaştı. Diyeceğim şu ki bizi de Suriyeli gibi kabul etsinler. Bir günde Suriyeliler için harcanan meblağa yakın borç için 100 bin dönüm alana ekili pamuk elektrik kesintileri nedeniyle kurudu. Urfa çiftçisi bunu hak etmemiştir." (Şanlıurfa/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Çorlu\'da kimyasal madde yüklü tanker devrildi

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa