29 Ağustos 2014 17:10

IŞİD’den kanlı mesaj

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Peşmerge güçlerine "uyarı" olarak, bir Peşmerge’nin başının kesilme görüntülerini yayımladı. Görüntülerde IŞİD’in, 3 Ağustos’ta Musul çevresindeki bölgelerin kontrolüne geçirdiği sırada esir aldığı Peşmergeler yer alıyor.

Paylaş

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Peşmerge güçlerine "uyarı" olarak, bir Peşmerge’nin başının kesilme görüntülerini yayımladı. Görüntülerde IŞİD’in, 3 Ağustos’ta Musul çevresindeki bölgelerin kontrolüne geçirdiği sırada esir aldığı Peşmergeler yer alıyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye seslenen IŞİD üyeleri, bir Peşmerge’nin de boğazını kesiyor.

‘ABD-BARZANİ İTTİFAKI BOZULSUN’

‘Amerika-Kürt liderlerine kanlı mesaj’ adıyla yayınlanan video, turuncu esir kıyafeti giydirilmiş Peşmergelerin konuşmasıyla başlıyor. IŞİD bayrağı önünde Kürtçe konuşan Erbilli Peşmerge Hasan Muhammed Haşim “IŞİD çok kalabalık, Hem sayıca hem de teçhizatta bizden üstün olan askerlerini kendi gözlerimle gördüm” ifadelerini kullandı.
Haşim, konuşmasının devamında “Başta Barzani olmak üzere tüm Kürt milletine, aileme ve dostlarıma bir çağrıda bulunuyorum Kürdistan hükümetinden ve milletimizden isteğimiz ve ricamız ABD yönetimiyle kurduğunuz ittifakı hemen sonlandırın ve Amerika’nın bölgeye karışmasına izin vermeyin hayatımız sizin verdiğiniz karara bağlıdır. Halktan bu ittifakın bozulması için caddeye inmesini istiyorum. En ufak bir yanlışlık bizim hayatımıza mal olur” şeklinde konuşuyor.
Videoda, farklı yerlerde tutulan 9 Peşmerge’nin de görüntüsü yer alıyor. Peşmerge Nazi Ahmed Zübeyir, Barzani’ye seslenerek “Sen şimdi saraylarda ferah bir hayat yaşıyorsun. Lütfen konuşmamıza kulak ver ve bizi kurtar. Çünkü hepimizi ailelerimiz bekliyor” diyor.

IŞİD’İN İKİ MESAJI VAR

Peşmerge’nin katledilmesinden önce ABD Devlet Başkanı Barack Obama’ya seslenen silahlı IŞİD üyesi, “Benim buradan iki mesajım vardır. Birincisi Rumların dedesi Obama’yadır. Ey aptal nasıl askerlerini ve halkını Irak bataklığına bir kez daha sürükledin yoksa savaş tacirleri ve petrol şirketleri uğruna kurban verdiğiniz binlerce askerleri unuttunuz mu? Mücahitlerin vuruşu sonucu kiminin kolu kiminin bacağı kopan askerleri unuttunuz mu? ABD ekonomisi krizden çıktı mı? Başka bir krize sokmak istiyorsun. Ama Allah’ın izniyle bu seferki müdahalen senin sonun olacaktır” diye konuşuyor.
“İkinci mesajım ise ihanetin zelili ve Yahudi’lerin kölesi Mesut Barzani’yedir” diyen IŞİD üyesi, “Eğer ajanlığından vazgeçmezsen ve haçlılarla kurduğun ittifaktan geri dönmezsen Müslümanlara karşı başlattığın savaşta kullandığın milislerin kaderi ölüm olacaktır. İslam Devleti’nin elindeki tutsakları da aynı kader beklemektedir”  dediği duyuluyor. IŞİD, 10 gün önce Amerikalı Gazeteci James Foyley’in kafasını keserek Obama yönetimine kanlı bir mesaj göndermişti.
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Golan’da 43 BM askeri kaçırıldı

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa