28 Ağustos 2014 23:36

Kristal-İş işçinin iradesini yok saydı

Kristal-İş, işçiler arasında yaptığı referandumda işverinin teklifine 'hayır' diyen işçinin iradesini yok sayarak Şişecam'la sözleşmeyi imzaladı

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Kristal-İş yönetimi işçiler arasında yaptığı referandumda patronun teklifine 'hayır' diyen işçinin iradesini yok sayarak Şişecam'la sözleşmeyi imzaladı

Şişecam patronun verdiği son teklifi işçilere götüren Kristal-İş yönetimi, referandum yaparak  işçilerin “Evet” demesi durumunda sözleşmeyi imzalayacağını ‘Hayır’ çıkması durumunda ise hakem heyetine baş vuracağını söylemişti. Ancak sendika yöneticileri, 12 farkla ‘Hayır’ çıkmasına ve 2086 kişinin oy kullanmamasına rağmen sözünde durmayarak sözleşmeyi imzaladı. Sözleşmeyi imzalamasını ‘evet’ ile ‘hayır’ arasındaki farkın az olmasına bağlayan sendika yöneticilerine işçiler tepkili.

‘İŞÇİNİN KARARINI DİNLEMEDİLER’

Mücadelelerinin hiçe sayıldığını vurgulayan Trakya Şişecam işçileri “Sendikacılar refendum yaparak hem işçiyi karşı karşıya getirdi hem de işçinin kararına tanımadılar. Bu şunu gösteriyor, sendikacılar belli ki referandum öncesi anlaştılar. Evet çıkacağına kesin gözüyle bakıyorlardı. Bu yüzden  referanduma sundular. “Hayır” oyu çıkınca da patronla yapacakları anlaşmadan geri adım atamadılar ve sözleşmeyi imzaladılar” dedi.

Sözleşmenin 3 yılda bir yapılmasının işçiler için büyük bir kayıp olduğunu ve sözleşmenin 2. ve 3. yıllarında maaşlarının olduğu yerde sayacağını dile getiren işçiler, sendikayı istifaya çağırarak, derhal seçime gidilmesini istediler.

‘SENARYOYU KENDİLERİ YAZDI KENDİLERİ OYNADI’

Kristal-İş’in Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın Trakya Cam’a gelerek açıklama yapacağını söyleyen işçiler, “Gelip bize ne söyleyecek. Madem demokrasiden bahsediyorlar. Sandığı koysunlar, işçiler Bilal Çetintaş’ı bu saaten sonra genel başkan olarak istiyorlar mı istemiyorlar mı  görelim” dediler.

Sendikacıların çok güzel senaryo yazdığını dile getiren Bursa Şişecam işçileri, “Bu senaryoyu çok güzel oynadılar diyerek” tepki gösterdiler. “İşçilerin bu sahneyi basıp başrolü oynaması lazım” diyen işçiler, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirtiler.  

SENDİKANIN AÇIKLAMASI

Sendika tarafından sözleşmenin imzalanması şu açıklamayla gerekçelendirildi; “Uzun ve zorlu bir mücadelenin ardından 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Bilindiği gibi 24. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenle anlaşma sağlanamaması üzerine  20 Haziran 2014 günü greve çıkmıştık. Grevimiz 8. gününde antidemokratik bir biçimde erteleme adı altında AKP Hükümetince yasaklanmış ve grev hakkımız elimizden alınmıştı. Danıştay’a yapmış olduğumuz başvurumuz reddedilmiş ve tekrar greve çıkma olanağımız ortadan kaldırılmıştı.

60 günlük erteleme süresinin dolması nedeniyle ya Yüksek Hakem Kurulu’na başvurmak ya da işverenle anlaşmaya varmak dışında yasal olarak bir başka seçenek kalmadı. Bu aşamada işverenle yapılan görüşmede alınan son teklif üyelerimizin oyuna sunuldu.

Referandumda üyelerimizin bir bölümün oy kullanmadığı ve evet ile hayır oylarının baş başa olduğu görülmüştür. Bu durumda sözleşmeyle ilgili karar verme sorumluluğunun yönetim kurulumuzda olduğu değerlendirilmiştir. Sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu’na gitmesinin özellikle idari düzenleyici maddelerde yol açabileceği olumsuzluklar dikkate alınarak bu yolun riskli olduğu sonucuna varılmıştır. Öte yandan Yüksek Hakem Kurulu’nun parasal hükümler açısından da gelinen düzeyin altında kalabileceği değerlendirilmiştir. Tüm bu nedenlerle işverenden teklifini revize etmesi istenmiştir. Yapılan son görüşmede referandum aşamasında verilen teklifte bazı iyileştirmeler sağlanmıştır.
Gelinen nokta itibariyle yönetim kurlumuz toplu iş sözleşmesini imzalamayı uygun bulmuştur.”

 

ÖNCEKİ HABER

Mahkeme ‘Git öldür’ dedi

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa