29 Ağustos 2014 00:01

Açıkhavada bir rembetiko gecesi

Yunanistan halk müziğinin efsane ismi George Dalaras, yarın akşam 21.00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesinde sahne alıyor.

Paylaş

Yunanistan halk müziğinin efsane ismi George Dalaras, yarın akşam 21.00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesinde sahne alıyor.

Yunanistan’ın yetiştirdiği en büyük müzisyenlerden olan George Dalaras, ‘60’ların sonunda adım attığı müzik dünyasında uluslararası şöhrete kavuştu. Yunanistan halk müziği rembetikonun en önemli temsilcisi olarak gösterilen sanatçının, 85’ten fazla solo albümünün yanı sıra, farklı müzisyenlerle ortak çalışmalarda bulunduğu 100’den fazla albümü bulunuyor. Her biri 200 binden fazla satan albümleri ile defalarca Altın ve Gümüş Plak Ödülü’ne layık görülen Dalaras’ın müzik kariyerinde Asia Minor ve Rembetiko’nun 50 Yılı, iki kilometre taşı bulunuyor.

Aralarında Al Di Meola, Paco de Lucia, Bruce Sprigsteen, Sting, Peter Gabriel, Goran Bregovic ve Haris Alexiou’nun da bulunduğu birçok önemli müzisyenle çalışma fırsatı bulan Dalaras, rembetikonun yanı sıra, seslendirdiği İtalyanca ve İspanyolca şarkılarla Akdeniz’in sesi olarak görülüyor. Gitar, ut ve buzuki gibi birçok telli enstrümanı da çalan Dalaras, telli enstrümanlara hakimiyeti ile modern Yunan müziğine de yenilikçi bir soluk getiriyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Filistin: Kanla kazanılan zafer

SONRAKİ HABER

Antalya ve Edirne’de kitap fuarı heyecanı: Nerede kitap varsa kültürün başkenti orası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa