28 Ağustos 2014 16:14

AOÇ'de tokat gibi bilirkişi raporu

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) sit statüsünü kaldırma kararına ilişkin bilirkişi raporunda, alanın doğal ve tarihi sit derecesini kaybetmediği belirtildi.

Paylaş

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) sit statüsünü kaldırma kararına ilişkin bilirkişi raporunda, alanın doğal ve tarihi sit derecesini kaybetmediği belirtildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun söz konusu kararı hakkında açtığı davaya ilişkin bilirkişi raporu açıklandı. Bilirkişi raporuna göre, “ilgili koruma kurul kararları eksikli ve hukuki değerden uzak kamu haklarından zarar gören üçüncü taraflar koruma kurulunun kararları için ceza davaları açabilirler.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bilirkişi raporunu değerlendirerek “Koruma Kurulu’nun koruma işlevini yerine getirmediği raporla ayan beyan ortaya çıkmıştır” dedi.

Raporun çarpıcı gerçekleri ortaya koyduğunu  belirten Candan, şunları söyledi: “Bilirkişi raporu bir kez daha lehimize geldi. Koruma Kurulunun 'AOÇ alanlarına ait 1/10000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planında Tarihi Çekirdek Alanı içinde kalan 63886 ada 5 parselin tarihi sit statüsünün kaldırılmasının uygun olduğuna' ilişkin kararının yürütmesini durdurulmasını isteyerek dava açtık. Alanlarında uzman üç profesörün incelemesiyle yapılan bilirkişi raporu AOÇ’deki talanı, kasıtlı süreçleri gözler önüne seriyor. Alan yıkılan Marmara Otelinin de bulunduğu tarihi çekirdek alandır. Bilirkişi raporunda AOÇ’ye ilişkin olarak çarpıcı tespitler yapılmış” dedi.

Raporda yer alan “Alan doğal ve tarihi sit özelliklerini yitirmemiştir. Yitirmiş olsaydı dahi kurulun onarım ve ihyası yönünde karar üretmesi yasa gereğidir. Aksi takdirde kurul yükümlülüğünü yerine getirmemiş sayılır” ifadelerini aktaran Candan, raporun tabiat ve kültür varlıklarını korumakla görevle kurulun tam tersine koruma niyetinde olmadığını da açığa çıkardığını söyledi.  (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

İzmir\'de Ezidiler için ilçelerde stant açılacak

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa