28 Ağustos 2014 11:44

Fransa'nın gündemi hep dış müdahale!

Libya ve Suriye’ye dış müdahalenin baş aktörü Fransa’da gündem geçmişte destek verilen grupların yarattığı kaosa karşı yeniden dış müdahale!

Paylaş

Libya ve Suriye’ye dış müdahalenin baş aktörü Fransa’da gündem geçmişte destek verilen grupların yarattığı kaosa karşı yeniden dış müdahale!

Uzun süre Suriye’ye yönelik dış askeri müdahalenin önde gelen savunucularından olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, IŞİD’e karşı mücadelede Suriye hükümetiyle işbirliği yapılamayacağının gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Esad, terörizme karşı savaşın ortağı olamaz çünkü cihatçıların de facto müttefikidir.”

Paris’teki elçiler toplantısında konuşan Hollande, Esad yönetiminin Pazartesi günü yaptığı “IŞİD’e karşı Batı’yla ortak hareket edebiliriz” çağrısını reddederken, Ukrayna-Rusya sorununa da değindi. Hollande, Ukrayna’da Rus askerlerinin faaliyet yürüttüğüne dair istihbarat raporları olduğunu belirterek “Rus askerlerinin Ukrayna toprağında bulunduğu doğruysa, bu kabul edilemezdir” dedi.

Hollande, Libya krizi konusunda da Birleşmiş Milletler’e çağrı yaparak, Libya hükümetine olağanüstü destek verilmesi gerektiğini söyledi. Hollande, “Bugünkü birinci endişem Libya. Eğer uluslararası toplum olarak adım atmazsak terörizm tüm bölgede yayılacak. Geçtiğimiz haziran ayında halk tarafından seçilen meşru parlamentonun ulusal bütünleşmeyi ve milislerin silahsızlandırılmasını sağlayacak kapsayıcı bir hükümet kurması şart. Aksi takdirde kaos olur” dedi. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Kızılay-Çayyolu Metrosu arızalandı

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Meclis’te "Suriye operasyonu" hakkında bilgi verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa