28 Ağustos 2014 11:14

'AKP şirketin çıkarları için halkı sefalete zorluyor'

Derik'te elektrik kesintilerini protesto etmek için yol kapatan çiftçilerin eylemi, üçüncü gününde de devam ediyor. Çiftçiler, AKP hükümeti tarafından sorunlarının bilinçli olarak çözülmediğini belirterek, "AKP şirketin çıkarlarını, halka tercih ediyor" dedi.

Paylaş

Derik'te elektrik kesintilerini protesto etmek için yol kapatan çiftçilerin eylemi, üçüncü gününde de devam ediyor. Çiftçiler, AKP hükümeti tarafından sorunlarının bilinçli olarak çözülmediğini belirterek, "AKP şirketin çıkarlarını, halka tercih ediyor" dedi.

Mardin'in Derik ilçesinde, elektrik kesintilerini protesto etmek amacıyla çiftçilerin yaptığı eylem üçüncü gününde devam ediyor. Elektrik kesintileri nedeniyle, içme sularını dahi karşılayamayan çiftçiler, iki gün önce başlayan ve gece geç saatlere kadar aralıksız bir şekilde süren eylemlerini üçüncü gününde de, polis ve askerlerin saldırılarına rağmen sürdürüyor. Bugün, ilçeye bağlı Boyaklı (Qizil) Mahallesi'nde yoğunlaşan ve yüzlerce çiftçinin katıldığı protesto eylemine, polis ve askerler yine gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı.

Yaşanan olaylarla ilgili görüş belirten çiftçiler, devlet ve AKP İktidarının dolaylı olarak kendilerini bu toprakları terk etmeye zorladığını belirtti. Emrullah Ayan adlı çiftçi, AKP hükümetinin bir şirketin kazancı için tüm bölge halkını gözden çıkardığını belirterek, "Bir yandan tarım desteğimize, diğer yandan elektriğimize el koymuşlar. 3 gündür elektrikler kesilmiş durumda. İçme suyunu dahi karşılayamıyoruz. Devlet ve AKP hükümeti, bir şirketin çıkarları için tüm halkı karanlığa, sefalete ve göçe zorluyor" dedi.

ŞİRKETİN ZARAR ETTİĞİ YALAN

Sabri Çetin adlı çiftçi de, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın sorunun çözümü ile ilgili Enerji Bakanlığı yetkilileri aracılığıyla, şirket yetkilileriyle görüştüğünü, ancak yetkililerin zarar ettikleri gerekçesiyle elektriği veremeyeceklerini belirterek, "Zarar etmiyorlar. Zaten bu şirket ihaleyi aldığında sözleşmelerinde, ilk yıl zararının yüzde 75, ikinci ve üçüncü yıl zararlarının yüzde 25' i devlete aittir. Şirket zaten alacağını tahsil etmiştir. Zarar ve mağduriyet görmek istiyorlarsa gelsinler bize baksınlar. Ekinlerimiz kuruyor, hayvanlarımız telef oluyor, elektrik kesintisi nedeniyle içecek su bulamıyoruz" dedi.

HÜKÜMET ÇİFTÇİYİ BOĞMAYA ÇALIŞIYOR

Sabri Adal adlı çiftçi ise, dünyanın farklı ülkelerinde, devletler kalkınmak için çiftçileri maddi ve manevi açıdan desteklerken, Türkiye' de devletin çiftçileri bitirmek için ellerinden geleni yaptığını belirterek, "Ülkeler çiftçilerine ucuz mazot, ucuz gübre, ucuz su kullanımı ve farklı desteklerle geliştirmeye çalışırken; Erdoğan ve AKP hükümeti bizi boğmaya çalışıyor" dedi.

IŞİD NEYSE AKP DE AYNI

Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin asıl amacının elektrik olmadığını söyleyen Ömer İzol adlı çiftçi ise, "Bu tür yönelimlerle halkımızın son günlerde yakaladığı birlik ve dayanışma ruhunu bitirmeyi hedefliyorlar. Kobani' deki IŞİD saldırılarına karşı tel örgüleri parçalayarak, yardıma giden halktan öç alıyorlar. Yine IŞİD vahşetine karşı, Şengal halkıyla dayanışma içerisine giren halkı, bu tür yöntemlerle sindirmeye çalışıyorlar. Bizim gözümüzde IŞİD neyse AKP de aynıdır. Zaten pratikleriyle ortak hareket ettiklerini herkese gösteriyorlar" dedi.

3 günden bu yana kapalı olan İpekyolu'nda, olaylar devam ediyor.


KIZILTEPE'DE MÜDAHALE

Kızıltepe'de eylemdeki çiftçilere müdahale geldi. Polis ve askerler Mardin-Kızıltepe karayolunu trafiğe kapatan çiftçilere gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi sıkarak müdahalede bulundu.

Yapılan müdahale üzerine çiftçiler de kendilerini korumak için yola barikat kurup, taşlarla müdahaleye karşılık verdi.

Kurdukları barikatların arkasında lastikler de yakan çiftçiler ile polis ve askerler arasındaki çatışma uzun süre devam etti.

Polis ve askerin müdahale sırasında etrafa rastgele biber gazı atması dikkat çekerken karayolu üzerinde bulunan Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne sığınan kimi çiftçilere de biber gazı atıldı. Hastaneye atılan biber gazından hastalar da etkilendi.

Polis ve askerin sert müdahalelerinden çevredeki bazı yurttaşlar da nasiplerini alırken bir grup çevik kuvvet polisi, müdahale sırasında bir dükkana sığınan çiftçileri darp etti.

Yapılan müdahale sonucu çok sayıda çiftçinin yaralandığı olaylarda yine çok sayıda çiftçi gözaltına alındı.

Beline yakın mesafeden biber gazı darbesi alan Sait Ablay adlı vatandaşın kollarında ve vücudunda ciddi yanıklar oluştu. Ablay, polis ve askerlerin kendilerine hedef gözetilerek yöneldiğini söyledi.

Mardin-Kızıltepe karayolunda çiftçilere yönelik müdahale halen devam ederken, bir grup çiftçi de Kızıltepe Kaymakamlık binası önüne giderek kaymakama ait makam aracını tahrip edip, binasının camları kırdı.

Çiftçilere dönük müdahalelerin sürdüğü Derik ve Kızıltepe ile Ceylanpınar, Nusaybin, Mardin arasında ulaşımı sağlayan karayolları trafiğe kapalı durumda. (Mardin/DİHA)


DEDAŞ, KESİNTİLER İÇİN MAĞDURLARI SUÇLADI!

Mardin ve Urfa’da günlerdir devam eden elektrik kesintileri halkı isyan ettirirken, DEDAŞ, halkı suçladı. Bir basın toplantısı düzenleyen DEDAŞ Sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, kesintilerin ana nedeninin kaçak kullanım ve tahsil edilemeyen elektrik tüketim ücreti olduğunu söyledi.
Başta Mardin, Urfa ve Diyarbakır olmak üzere Bölge genelinde birçok kentte yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerine karşı çiftçilerin isyanı sürerken, Dicle Elektrik Anonim Şirketi (DEDAŞ) yetkilileri de Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Liluz Otel’deki basın toplantısında konuşan DEDAŞ Sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, son günlerde yaşanan elektrik kesintilerinin ardından Urfa ve Mardin’de çiftçilerin kara yollarını ulaşıma kapatmasına ilişkin, “Çözüm sokağa çıkmakla gelmez” dedi.
Bölgede yaşanan elektrik kesintilerinin ana nedenini ‘kaçak elektrik kullanımı’ olarak gösteren Üstün, sorumlulukları kapsamında olan 6 kentte tüketilen elektriğin Türkiye ortalamasının 2.2 katı olduğunu iddia etti. Bölge kentlerini Türkiye metropolleri ile kıyaslayarak, bölgedeki elektrik tüketiminin İstanbul ve Ankara gibi kentlerden daha yüksek olduğunu söyleyen Üstün, bu orandaki tüketimin asıl nedeninin bölgedeki kaçak tüketim olduğunu savundu. Tüketimin yüksek olması nedeniyle dağıtım şebekelerine aşırı yüklenme olduğunu ve bunun da kesintilere yol açtığını söyleyen Üstün, gerekli altyapı yatırımlarının yapılmamasını da tüketilen elektriğe ait tahsilatın sağlıklı bir şekilde yapılamamasına bağladı.
Üstün’ün ardından konuşan DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürü Sıtkı Çolak ise elektrik altyapısının en kötü olduğu bölgenin kendi faaliyet bölgeleri olduğu itirafında bulundu. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Alman Devlet Televizyonu: IŞİD\'in Fatih\'te bürosu var

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa