28 Ağustos 2014 11:08

Alman Devlet Televizyonu: IŞİD'in Fatih'te bürosu var

Alman Devlet Televizyonu ARD, IŞİD’in İstanbul Fatih’te gayri resmi bürosu bulunduğunu öne sürdü.

Paylaş

Ahmet YILDIRIM

Alman Devlet Televizyonu ARD, IŞİD’in İstanbul Fatih’te gayri resmi bürosu bulunduğunu öne sürdü.

Avrupa Birliği Komisyonu üyeleriyle görüşen ARD muhabiri Ralph Sina'nın haberine göre, Avrupa’dan IŞİD saflarına katılan en az iki bin militan bulunuyor. Avrupa ülkelerinin adeta IŞİD’in askere alma merkezi haline geldiğine dikkati çekilen haberde, Avrupa’dan giden militanların önce İstanbul’a uğradıkları belirtiliyor. Avrupalı istihbarat birimlerine dayandırılarak verilen haberde, militanların önce IŞİD’in Fatih’te bulunduğu iddia edilen bürosuna uğrayarak 400 dolar harcırah aldıkları ve Suriye’ye geçiş konusunda destek gördükleri öne sürülüyor. Haberde militanların daha sonra Suriye’deki kamplarda ideolojik ve askeri eğitimden geçirilerek, IŞİD saflarında savaştıkları ve Avrupa’ya döndükleri belirtiliyor.

AVRUPA’DA EYLEM İÇİN EĞİTİLİYORLAR

IŞİD saflarında savaştıktan sonra tekrar Avrupa’ya dönen militanların Avrupa ülkelerinin güvenliğini tehlikeye attıklarına dikkati çeken AB Komisyonu yetkililerine göre, Avrupa’da normal işine gidip gelen ancak, yıllık izinlerini İstanbul ve Antalya üzerinden Suriye’ye giderek IŞİD kamplarında geçiren çok sayıda militan bulunuyor. Yetkililere göre şu anda pasif olan bu kişiler, IŞİD tarafından günü geldiğinde Avrupa’da eylem yapmak üzere eğitildi ve pusuda bekliyor.

Haberde ayrıca AB yetkililerine dayanılarak, IŞİD saflarında savaşan 140 Hollandalı ve 385 Belçikalı militan bulunduğu da belirtiliyor. (Dortmund/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Fransa\'da yeni ekonomi bakanı hızlı başladı

SONRAKİ HABER

Mersin'de bisiklet fabrikasında yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa