27 Ağustos 2014 21:36

Çiftçilerin yol kapatma eylemi 48 saattir devam ediyor

Mardin'in Kızıltepe ve Derik ilçelerinin köylerindeki çiftçilerin elektrik kesintilerini protesto etmek için başlattığı yol kapatma eylemi devam ediyor. Viranşehir Kızıltepe Karayolu'nda BİM'e ait 2 TIR'ın ateşe verilmesinin ardından, çiftçiler elektrik kesintileri son bulana kadar eylemlerine devam edeceklerini dile getirdi.

Paylaş

Mardin'in Kızıltepe ve Derik ilçelerinin köylerindeki çiftçilerin elektrik kesintilerini protesto etmek için başlattığı yol kapatma eylemi devam ediyor. Viranşehir Kızıltepe Karayolu'nda BİM'e ait 2 TIR'ın ateşe verilmesinin ardından, çiftçiler elektrik kesintileri son bulana kadar eylemlerine devam edeceklerini dile getirdi.

Viranşehir Mardin yolunun 50'nci kilometresinde elektrik kesintilerini protesto eden yurttaşların eylemleri sürüyor. Köylerinde içme suyu bile kalmadığını belirten eylemciler, elektrik kesintilerini protesto etmek için yolları taşlar ve direklerle kapatırken, trafiğe çıkamayan araçlar kilometrelerce uzunlukta konvoy oluşturmuş durumda. Çiftçiler ise 48 saattir aralıksız asker ve polis müdahalesine karşı direndiklerini ve sorun çözülmeyene kadar direneceklerini belirttiler.

Gündüz saatlerinde, Viranşehir Kızıltepe Karayolu'nda çiftçiler tarafından ateşe verilen BİM'e ait 2 TIR tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. Sürücüleri Viranşehir Mardin yolunu kullanmamaları yönünde uyarı yapan polisler ise Viranşehir’den Mardin istikametine gitmek isteyen araçları Diyarbakır yoluna yönlendiriliyor. Öte yandan 2 günden bu yana kapalı olan yollar nedeniyle araçlarıyla hareket edemeyen ve yurtdışına yük taşıdığını belirten çok sayıda sürücü mağduriyetlerini ifade ederken, yetkililerin mevcut soruna çare bulmasını bekliyor. Eylemin ne kadar devam edeceğini bilmediklerini belirten araç şoförleri, 2 günden bu yana aç ve susuz beklemeye devam ettiklerini ifade ettiler.

Öte yandan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, DBP'li yöneticiler, Kızıltepe, Nusaybin, Artuklu, Derik ve Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkanları tarafından ziyaret edildi. Çiftçilere kısa bir konuşma yapan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, kendilerinin her zaman maddi ve manevi olarak halkın yanında olduklarını belirterek, "Bizler her zaman sizinle beraberiz. Arkadaşlarımız gerekli diyalogları yapıyorlar. Ancak enerji bakanı resmen şirkete yardımcı oluyor ve sorun bir türlü çözülmüyor. Bizler de bu sorunun çözülmesi için elimizden gelenini yapıyoruz. Köylerde kadınların, çocukların susuz olduğunun farkındayız. Çiftçinin milyarlarca zarara uğratıldığının da farkındayız. Ama ne yazık ki AKP hükümeti her zaman olduğu gibi bunda da yardımcı olmuyorlar. Halkı bu şekilde elektriksiz bırakarak ekonomik bir soykırıma sebep oluyorlar. Bizler defalarca onlara söyledik. Anlaşma bu şekilde olmaz. Elektriği verin ve yine anlaşma olacaksa olsun. Ama onlar elektriği devamlı keserek bir anlaşmaya gitmeye çalışıyorlar. Bu şekilde de olmaz" dedi.

Yıldırım'ın açıklamasının ardında çiftçiler, Kızıltepe ilçesine elektrik sağlayan trafo binasını işgal etti. Trafo binasına giren işçilerin ilçeye elektrik sağlayan ana şalterleri indirmesi nedeni ile Kızıltepe ilçesine verilen elektrik akışı kesildi. Elektrik akışının kesilmesinin ardında çiftçiler trafo binasında oturma eylemi gerçekleştirdi. 7 saat süren eylem sonrasında asker ve polis kitleye biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale ederken kitle taşlarla karşılık verdi.Mardin Kızıltepe karayolunda çiftçiler ile polis arasında yaşanan çatışmalar devam ederken Ceylanpınar, Viranşehir ve Nusaybin karayolu da hala çiftçiler tarafından ulaşıma kapatılmış durumda. Öte yandan Derikli çiftçilerin de iki gündür yapmış olduğu yol kesme eyleminde sabah saatlerinde başlayan asker ve polis müdahalesi akşam saatlerinde son bulurken, çiftçiler halen karayolunu trafiğe açmış değil. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Netanyahu: Zafer kazandık

SONRAKİ HABER

Havalimanı çalışanına hakaret eden kadına dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa