27 Ağustos 2014 16:59

Filistinli mülteciler İsveç’te açlık grevinde

İsveç'in Göteborg kentinde 40 civarında Filistinli mültecinin taleplerinin kabul edilmesi için bundan üç hafta önce başlattıkları açlık grevi sürüyor.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
STOCKHOLM


İsveç'in Göteborg kentinde 40 civarında Filistinlinin sığınma taleplerinin kabul edilmesi için bundan üç hafta önce başlattıkları açlık grevi sürüyor. 

22 yaşındaki Amira Ayyad da açlık grevine yeni başlayanlardan. 4 yıldan bu yana İsveç’te bulunmasına rağmen mülteci talebi kabul edilmediği için okula gidemediğini söylüyor ve Gazze’ye dönmesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

Açlık grevine ilk günden beri katılan Hatem Karaizim, “Buraya güvende olmak için geldik. Gazze’de bu yok ve oraya geri dönemeyiz” diyor ve İsveç Göçmen Dairesi mülteci başvurusunu kabul edene kadar açlık grevini sürdüreceğini söylüyor ve kararlılığını göstermek için de ağzını bantlayarak açlık grevini sürdürüyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırılarını başlatmasından sonra Gaza’dan gelen mültecilerin durumlarını yeniden değerlendiren Göçmen Dairesi,  Gazze’den gelen mültecilerin sınır dışı edilmelerini geçici olarak durdurdu.  Açlık grevcileri bunun yeterli olmadığını ve Göçmen Dairesi’nin olayların yatışmasından sonra bu kararını değiştirebileceğini söylüyor ve Gazze’den gelen mültecilere sürekli oturma izni verilmesini talep ediyor.

ÖNCEKİ HABER

Putin ve Poroşenko anlaşamadı

SONRAKİ HABER

Fırat'ın doğusundaki ateşkes sürecini ve Erdoğan-Putin görüşmesini konuşuyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa