27 Ağustos 2014 15:48

Hasta tutuklu darbedildi

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mansur İlık, karaciğerinde bulunan kist nedeniyle yaşadığı sancıların giderilmesi için yardım talep ettiği gardiyanların hakaret ve şiddetine maruz kaldı.

Hasta tutuklu darbedildi
Paylaş

Hayrı DEMİR

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mansur İlık, karaciğerinde bulunan kist nedeniyle yaşadığı sancıların giderilmesi için yardım talep ettiği gardiyanların hakaret ve şiddetine maruz kaldı. 2 Ağustos 2014  tarihinde  kaldığı koğuşta fenalaşan İlık, durumu gardiyanlara bildirdi. Ancak gardiyanlar kendisine hafta sonu olmasından kaynaklı revirde doktorun bulunmadığını, hafta başına kadar  beklemesini söyledi. Sancılarına rağmen tıbbi yardım alamayan İlık’ın, sancıları bir gün sonra daha da arttı. Bunun üzerine yeniden  gardiyanları çağıran İlık, bu kez gardiyanlar tarafından revire kaldırıldı.

Doktor bulunmayan revirde İlık, gardiyanlardan sancılarını dindirmesi için ağrı kesici istedi. Revirde görevli bir personel ise, gardiyanlardan acı içinde kıvranarak yardım isteyen İlık’ın tekrardan koğuşa götürülmesini istedi. Çektiği sancıdan dolayı duruma tepki gösteren İlık, bu sırada 4 gardiyanın önce hakaretlerine maruz kaldı, ardından da darbedildi. Darbedilmesi sonrası yine şiddet kullanılarak, koğuşuna geri götürülen İlık, gardiyanlar tarafından tehdit de edildi. Uzun süre koğuş kapısı önünde acılar içinde yerde bekletilen İlık daha sonra çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 KAMERALAR TARAFINDAN DA KAYDEDİLDİ!

Hastanedeki tedavisinin ardında tekrardan cezaevine getirilen İlık, kendisini darbeden ve hakaret eden cezaevi görevlileri hakkında şikayetçi oldu. İlık, yazdığı şikayet dilekçesinde yaşadıklarının koridorlarda bulunan güvenlik kameraları tarafından da kaydedilmiş olduğunu belirterek, kamera kayıtlarının incelenmesini talep etti. Şikayet başvurusunun ardından geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına getirilen İlık, avukatı İmran Gökdere ile birlikte ifade verdi. İlık, yaşadıklarını savcılığa da anlatırken, avukatı Gökdere de kamera kayıtlarının incelenmesini ve söz konusu koğuşta bulunanların tanık olarak dinlenmesini istedi. İlık’ın ifadesinin alınmasının ardından talebi değerlendirecek olan savcılık, sorumlular hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verecek. (Diyarbakır/ DİHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD: Tarafları kapsamlı bir özeleştiri yapmaya davet ediyoruz

SONRAKİ HABER

Marmara Denizi'nde 3.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa