27 Ağustos 2014 09:15

AKP’de olağanüstü kongre günü

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte AKP, bugün olağanüstü kongreyle yeni genel başkanını ve Başbakan adayını seçiyor.

Paylaş

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte AKP, bugün olağanüstü kongreyle yeni genel başkanını ve Başbakan adayını seçiyor.

AKP olağanüstü kongresi toplanıyor. Toplantıda Recep Tayyip Erdoğan genel başkanlığı bırakacak ve Ahmet Davutoğlu delegelerin oylarıyla AKP’nin ikinci genel başkanı olacak.

AKP’YE SESLENECEK

Kongrede Erdoğan, AKP Genel Başkanı olarak son kez bir konuşma yaparak, partiye veda edecek. Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulacak yeni kabinede yer almayacak isimlere "parti için çalışın" diye seslenmesi beklenen Erdoğan’ın, başta yeni bakan olacaklar ile değişikliklerin yapılmasının tahmin edildiği parti yönetiminden "çözüm sürecine" sahip çıkmalarını ve "paralel yapıya" karşı mücadeleyi aralıksız sürdürmelerini istemesi öngörülüyor. Erdoğan’ın ayrıca Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin bir veda olmayacağını da vurgulaması tahmin ediliyor.

Kongrenin yapılacağı Arena Spor Salonu’nda hazırlıklar tamamlandı. Organizasyonunda 2 bin 500 kişi görevlendirildiği kongreye davetiye ile 3 bin kişi çağrılırken, 81 ildeki teşkilatlardan bin 20 otobüsle 40 bin kişinin Ankara’ya geldi.

Siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, işçi ve memur sendikalarına ve işveren sendikalarına davetiye gönderildi. Yurtdışından siyasi partiler bazında davet edilenler de bulunuyor. Kongreyi, 100’ü dışarıdan olmak üzere teknik ekiple birlikte yaklaşık 900 gazeteci takip edecek.

Gelen davetlilerimiz bu salonun çatısı altına sığmayacağı için dışarda da gerekli tedbirli alındı, 2 bin 500 metrekarelik çadırlar kuruldu, teknik altyapı hazırlandı. Engelli katılımcıların rahat etmesi için de her türlü tedbir de alındı.

Misafirler sabah 7 buçuktan itibaren salona alınmaya başlandı ve saat 10.00’a kadar kongrenin başlaması için gerekli hazırlıklar yapılacak.

Davutoğlu, saat 09.40 itibariyle eşiyle birlikte salona gelecek. Saat 09.45 itibariyle de Başbakan Erdoğan’ın salona gelmesi planlanıyor.

Başbakan Erdoğan’ın dışarıda bekleyen kalabalığa bir selamlama konuşması yapması ardından da eşi Emine Erdoğan’la birlikte salonda bir selamlama turu yapması bekleniyor. Saat 10.00 itibariyle de kongren resmi olarak başlayacak.

Sinevizyon gösterileri sonrasında kongreye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tek aday olarak girecek ve kongre tek gündemle gerçekleştirilecek.

SEÇİMLE TAMAMLANACAK

Yoklama, açılış ve divanın seçiminin ardından kongrede, saygı duruşunda bulunacak ve İstiklal Marşı okunacak.

Erdoğan’ın Genel Başkan olarak yapacağı son konuşmanın ardından, Genel Başkan adayı Davutoğlu, Divan Başkanlığı’na müracaat edecek. Kongre daha sonra ise Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasıyla sürecek.

Kongre Genel Başkan seçiminin ve akabinde yapılacak teşekkür konuşmasıyla tamamlanacak.
Çoğunluğun sağlanamaması halinde ise kongre aynı gündemle 28 Ağustos günü aynı saatte ve salonda tekrar toplanacak ancak AKP içerisinde böyle bir gelişmeye ihtimal verilmiyor.

YEMİN TÖRENİ

Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan yarın ise TBMM’de yemin edecek, ardından ise 12. Cumhurbaşkanı adına düzenlenen mazbatayı teslim alacak.

Cumhurbaşkanı olarak Anıtkabir’e de ilk ziyaretini gerçekleştirecek Erdoğan, devir teslim töreni için Çankaya Köşküne çıkacak.

Devir teslim töreninde A tipi en üst düzey devlet protokolü uygulanacak. Erdoğan çifti Köşkte atlı birlikler tarafından karşılanacak.

Erdoğan, Köşkteki tören Cumhurbaşkanlığı görevini Abdullah Gül’den resmen teslim alacak. Gül çiftini Köşk’ten Erdoğan ve eşi uğurlayacak.

HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ VERECEK

Erdoğan daha sonra hükümeti kurma görevini vermek için Ahmet Davutoğlu’nu Köşk’e çağıracak. Davutoğlu Türkiye Cumhuriyetinin 62. Hükümetini kuracak. Mecliste hükümet programı okunacak ve güvenoylaması yapılacak.

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görevi devralacağı yemin törenine katılacak konuklar da belli oldu.

Törene çok sayıda ülkeden temsilci katılacak. Bunlardan bazı ülkeler Cumhurbaşkanlığı düzeyinde katılım sağlayacak. ABD’den de bir heyet gelecek. Ayrıca uluslararası kuruluşların temsilciler de törende hazır bulunacak. (ANKA)

 

ÖNCEKİ HABER

Slaven Bilic: Turu geçmeyi hayal etmiyoruz, bunu planlıyoruz

SONRAKİ HABER

BM Raportörü David Kaye: Türkiye hak ihlalleri konusunda çaba göstermiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa