02 Temmuz 2011 08:43

'Gazeteci devlet memuru değildir'

G-9 Gazeteciler Platformu, savcılığın tüm gazetelerden Hopa’da polis müdahalesi sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun cenazesinde çekilen fotoğrafları istemesine tepki gösterdi. Platform, Hopa Cumhuriyet Başsavcılığının bu talebinin evrensel meslek ilkelerine aykırı olduğuna dikkat çekti.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,

'Gazeteci devlet memuru değildir'

Paylaş

G-9 Gazeteciler Platformu, savcılığın tüm gazetelerden Hopa’da polis müdahalesi sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun cenazesinde çekilen fotoğrafları istemesine tepki gösterdi. Platform, Hopa Cumhuriyet Başsavcılığının bu talebinin evrensel meslek ilkelerine aykırı olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneğinin de arasında bulunduğu 11 kurumun oluşturduğu G-9 Gazeteciler Platformu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin gazeteciliğin evrensel kurallarıyla ilgisi olmayan dayatmaların yaşandığı bir ülke haline geldiği belirtildi. Bu kabul edilemez dayatmaların son örneğinin Hopa’da yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, şunlara yer verildi: “Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Mayısta ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği miting öncesi, esnası ve sonrasında meydana gelen olaylar ile bu olaylarda rahatsızlanarak hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun 01.06.2011 günü düzenlenen cenaze törenine ilişkin yayımlanmış ya da yayımlanmamış tüm görüntü ve fotoğrafların’ savcılığa gönderilmesini ‘rica etti’. ‘Rica’ya 10 gün içinde yanıt vermeyenler hakkında ise TCK’nin 257. maddesi gereği adli işlem yapılacağını belirtti.” 

Hopa Cumhuriyet Başsavcılığının evrensel meslek ilkelerine, gazeteciliğin etik kurallarına ve hukuka da aykırı olan ‘rica’sından vazgeçmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, “Gazeteci devlet memuru değildir. Savcılığa veri taşıyan kolluk kuvveti hiç değildir. TCK’nin kamu görevlileri ve onların görevi kötüye kullanma fiili ile ilgili 257. maddesini öne sürmesi, Savcılığın bu gerçekten habersiz olduğunu gösteriyor.   Bırakın bu türden toplumsal olayları, savaşlarda bile gazetecilerden böyle taleplerde bulunulamaz. Bulunulamaz, çükü gazeteci her olayın ve çatışmanın içinde, çatışmanın taraflarından birinden yana olmaksızın görev yapar. Gazetecinin işi gördüğünü, bildiğini çalıştığı kurumlar aracılığıyla kamuoyuna aktarmaktır. Savcılara ya da polise taşımak değil” dendi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kartondan tekneler yarıştı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa