26 Ağustos 2014 18:13

Bir utanç duvarı da Suriyelilere ördüler

Antep’te harabelerde kalan onlarca Suriyeli kaldıkları harabelerden ansızın çıkarıldı ve bir daha harabelere kimse girmesin diye açık olan kapılarına duvar örüldü.

Paylaş

Yaşadığımız coğrafya duvar örme hikayelerine yabancı değil. Dünyanın birçok yerinde süren savaşlarda devletler kendi güvenliklerini gerekçe göstererek, halklar arasına ‘utanç duvarı’ örerken, daha yakın zamanda Türkiye de bundan geri kalmayarak, Rojava sınırına ‘güvenlik’ gerekçesiyle duvar örmek istemişti. Halkın gösterdiği duyarlılık sonrası geri adım atılmıştı. Ancak bu duvar örme meselesinin trajik bir utanç hikayesi ise bugünlerde Antep’te dikkat çekiyor. Harabelerde kalan onlarca Suriyeli kaldıkları harabelerden ansızın çıkarıldı ve bir daha harabelere kimse girmesin diye açık olan kapılarına duvar örüldü.

Ve bu utanç duvarları sadece harabelerin girişlerine örülmedi, kentte görüştüğümüz, konuşmaya çalıştığımız birçok Suriyelinin yüreğine örülmeye başlamış bile. Korku ve tedirginlikleri her halleriyle yansıyordu bizlere. Kamplara gitmek istemeyen Suriyeliler kenti terk ediyorlar. Kimisi ise hazırlık içinde, götürmeye gelirlerse hemen başka bir kente gitmeyi düşünüyor. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Valiliği eşbaşkanlık için mahkemeye başvurdu

SONRAKİ HABER

Erdoğan gerilimi artıyor: Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa