26 Ağustos 2014 14:19

‘Emine Erdoğan’ın talimatı’ iddiası Mecliste

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, “Emine Erdoğan’ın talimatıyla Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin imara açıldığı” iddialarını Meclise taşıdı.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, “Emine Erdoğan’ın talimatıyla Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin imara açıldığı” iddialarını Meclise taşıdı.

NE KADARLIK BEDELLE ÖZELLEŞTİRİLDİ

Tanrıkulu’nun önergesinde şu sorular yer aldı; “Sarıyer’deki Kuzey Ormanlarını barındıran Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin Emine Erdoğan’ın talimatıyla yakınının iflas etmemesi için imara açıldığı iddiası doğru mudur? İddia doğruysa, Sarıyer’deki Kuzey Ormanlarını barındıran Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin metrekare bazında ne kadarlık kısmı imara açılmıştır? İmara açılan bu arazi ne kadarlık bedelle özelleştirilmiştir? Özelleştirilen bu arazi hangi usulle satışa çıkarılmıştır? Verilen en yüksek ve en düşük teklif nedir? İhaleyi alan şirketin yönetim kurulu 25 Ağustos 2014 tarihi itibariyle kimlerden oluşmaktadır?”

ERDOĞAN BAYRAKTAR İTİRAF ETTİ

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, imar için devreye girdiğini doğruladı, “keşke buluşmasaydım” dedi. Cumhuriyet’ten Utku Çakırözer’in haberine göre, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ricasıyla imar izni için devreye girdiği iddialarına, “Böyle bir durum var ama adamın imarı yok da benim açtırmam söz konusu değil. Adama iki sene kurullarda imar izni için işkence çektirmişler. Canına tak demiş, Başbakanın hanımını bulmuş” diye cevap verdi. İşadamı Mehmet Akif Günaçar’ın imar işi için Emine Erdoğan’ı bulması konusunda da Bayraktar, “Adama gına gelmiş. İflas edecek. Niye bulmasın Emine Hanım’ı? Bu Türkiye’de bürokrasinin halini gösteriyor. İşin doğrusu Avrupa gibi olmalı. Herkesin işi çözülmeli. Kimse gidip işini yukarıdan çözmeye kalkmamalı” yorumunu yaptı. Türkiye’de kamu sektöründe görev almadan önce 25 yıl müteahhitlik yaptığını belirten Bayraktar, “44 yaşına kadar işadamıydım. Sonra bürokrasiye girdim. Keşke bulaşmasaydık... Senede üç dört inşaat yapardık. Olur biterdi” dedi.

‘EMİNE HANIM’IN ARKADAŞI, KURULDAN ÇIKMASI GEREK’

Kuzey Ormanlarını barındıran Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin, bir yakınlarının iflas etmemesi için Emine Erdoğan’ın isteğiyle imara açıldığı iddia edildi. 1 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılan Kuzey Ormanları’nın yer aldığı Sarıyer Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesiyle alakalı çok fazla çarpıcı bir detay anlaşıldı. Halktan ve Meclisten gizlenen 4 bakan hakkındaki fezlekede bulunan yasal dinleme kaydı bölgenin imara açılmasını 12. cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın talimatıyla olduğunu belgeliyor. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız’ın, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, “Beni Başbakanın eşinin özel kalemi aradıydı, demek oluyor ki onun için çıkması gerek” dediği dinlemeye takılıyor. Erdoğan Bayraktar’ın fezlekesinde bulunan ve Adalet Bakanlığındaki dosyaya giren yasal dinleme kaydına göre bölge imara “Emine Erdoğan’ın bir arkadaşının kısımda arsası olduğu, iflastan kurtarmak için böyle bir girişimde bulunulduğu” sebebiyle açılıyor. Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre ; Bayraktar’ın da bürokratına, “Başbakan beni aradı Gümüşdere Kısırkaya’yı soruyor… adamlar iflas edecek diyor kesinlikle kesinlikle” sözleri tekrar dinlemeye takılıyor. Fezlekeye göre yasal dinleme kaydı Temmuz 2013’te oluyor. Bir ay akabinde ise Ağustos 2013’te Sarıyer’deki Gümüşdere ve Kısırkaya bölgeleriyle alakalı “imar planı değişikliği” askıya çıkıyor. Bölgedeki 600 dönümlük arazi 3 ay önce Özelleştirme Yüksek Kurulunca “özelleştirme” kapsamına alındı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Deniz Çakır\'a \'Kürdistan\' tahammülsüzlüğü

SONRAKİ HABER

ODTÜ öğrencileri: Teknik gezi masraflarını üniversite karşılamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa