26 Ağustos 2014 13:05

TÜDEF Başkanı Atak: Hırsızlık kılıfına uyduruldu

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumunun banka ücret ve komisyonlarına ilişkin yönetmelik taslağına tepkiler yükselmeye devam ediyor.

Paylaş

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumunun banka ücret ve komisyonlarına ilişkin yönetmelik taslağına tepkiler yükselmeye devam ediyor.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel  Başkanı Hasan Atak, BDDK’nin yasa gereği  hazırlamak zorunda olduğu “Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı”nı kamuoyunun görüşüne sunduğunu hatırlatarak, “Taslak incelendiğinde tüketici yasasında olduğu gibi Yönetmelik taslağının da tamamen bankaların talepleri doğrultusunda hazırlandığı görülmektedir” dedi ve ekledi:

“BDDK, bankaların aldığı ücret, komisyon ve masrafları 20 kalem ile sınırlandırmıştır. Ancak söz konusu 20 kalem alınacak ücretlerin neredeyse tamamı aslında tüketicinin hukuk mücadelesi ile elde ettiği kazanımlarıdır. Taslaktaki düzenlemeler tüketicinin, bu konudaki beklentilerine yanıt vermekten uzaktır. Örneğin, kredi sözleşmelerinden dosya masrafı kaldırılmış yerine kredi tahsis ücreti konulmuştur. Tüketici kredi ister, banka da krediyi tahsis eder. Burada ücret almayı haklı kılacak bir hizmet yoktur.”

BANKALARA BONKÖRLÜK

Taslağın mevduat hesaplarından alınan hesap işletim ücretini yasal hale getirmeyi öngördüğüne de işaret eden Atak, “Bankalar tacir sıfatlarıyla ‘bu masrafı alabilir’ denmektedir” dedi. Atak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tüketiciyle sözleşme yapan diğer mal ve hizmet satan şirketler de kayıt tutmaktadır. Onlar niye alamıyor da bankalar bu ücreti alıyor. Bankaların kendi kayıtlarını tutma sorumlulukları yok mu? Bunu tüketiciye fatura etmeleri hangi hukukla bağdaşmaktadır. Yine bu taslakta kredi veren kuruluşlar yıllık yüzde 20’ye kadar uyguladıkları ücretlerde artış yapabilecekler. Memur ve ücretlilere yıllık yüzde 3+3 zam reva görülürken bankalara bu bonkörlük hangi hukuka dayandırılmaktadır.”

‘GÖRÜŞLERİMİZ DİKKATE ALINMADI’

Açıklamasını, “TÜDEF olarak hem yasanın hem yönetmeliğin hazırlanması aşamasında görüşlerimiz dikkate alınmadığı gibi uzun süreden bu tarafa olayın bu noktaya gelebileceğini anlatmaya çalıştığımızı sesimizde duyulmazdan gelinmiştir” diye sürdüren Atak, “Bankalarca yapılan haksız kazançlar yasal hale getirilmiştir. Ve adeta hırsızlık kılıfına uydurulmuştur” dedi. Atak şöyle devam etti:
“Hükümete ve Gümrük ve Ticaret Bakanına sesleniyoruz: Bu vurgun ve soyguna bir an önce son veriniz. Tüketici haklarına saygı duyunuz ve gereğini yerine getiriniz. Tüm tüketicilere sesleniyoruz: Sevgili tüketiciler, yeter artık, bu vurgun ve soyguna sessiz kalmayınız, sesinizi çıkartınız. Tüketici Dernekleri Federasyonu olarak bankaların yasal hale getirilecek bu vurgun ve soygunlarına karşı tüm yasal yolları kullanarak sonuna kadar mücadele edeceğimizi tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.” (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Konut sektöründe satış düştü inşaat patladı

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa