26 Ağustos 2014 09:36

BM: IŞİD, 670 Şii tutukluyu kurşuna dizdi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay Irak Şam İslam Devleti’nin Irak’ta yürüttüğü 'etnik ve dinsel temizliğin' insanlığa karşı bir suç anlamına geldiğini söyledi. Pillay, Musul’daki Baduş Cezaevi’nde kalan 670 Şii mahkûmun 10 Haziran’da IŞİD militanları tarafından öldürüldüğünü söyledi.

BM: IŞİD, 670 Şii tutukluyu kurşuna dizdi
Paylaş

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay Irak Şam İslam Devleti’nin Irak’ta yürüttüğü “etnik ve dinsel temizliğin” insanlığa karşı bir suç anlamına geldiğini söyledi.

IŞİD militanlarının ‘soğukkanlılıkla ve sistematik biçimde’ etnik ve dini grupları katlettiğini ifade eden Pillay, örgütün savaş suçu işlediğini de vurguladı.

Pillay, Musul’daki Baduş Cezaevi’nde kalan 670 Şii mahkûmun 10 Haziran’da IŞİD militanları tarafından öldürüldüğünü söyledi. 

BM'nin görgü tanıkları ve olaydan sağ kurtulanların tanıklıklarına dayanarak aktardığı olayda IŞİD militanlarının 3 bin kişinin kaldığı cezaevini ele geçirdikten sonra mahkumları Sünniler ve Şiiler olarak ikiye ayırdığı belirtildi. Mahkumların otobüslere bindirildiği ve çöl benzeri bir yere getirildiği aktarıldı. Mahkumlar dörtlü sıraya dizildi. Diz üstü çöktürüldü ve vuruldu. BM, açıklamasında yaklaşık 20 kişinin ölü taklidi yaparak kurtulduğu ifade edildi. BM raporunun da 16 görgü tanığı ve mağdurla konuşarak hazırlandığı dile getirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gökbilimcileri heyecanlandıran keşif

SONRAKİ HABER

Aydın Çubukçu, renkli resimli felsefe sohbetlerinde William Blake'i anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa