26 Ağustos 2014 12:21

‘IŞİD operasyonu’ adım adım Suriye’ye

Irak’ta IŞİD’e yönelik hava saldırıları gerçekleştiren ABD, operasyonu Suriye’ye taşımanın yollarını arıyor. Geçtiğimiz hafta New York Times’ta Pentagon kaynaklarına dayandırılan haberde, örgütün Suriye’deki hedefleri vurulmadan IŞİD’e ağır bir darbe indirilemeyeceği belirtilmişti.

‘IŞİD operasyonu’ adım adım Suriye’ye
Paylaş

Irak’ta IŞİD’e yönelik hava saldırıları gerçekleştiren ABD, operasyonu Suriye’ye taşımanın yollarını arıyor. Geçtiğimiz hafta New York Times’ta Pentagon kaynaklarına dayandırılan haberde, örgütün Suriye’deki hedefleri vurulmadan IŞİD’e ağır bir darbe indirilemeyeceği belirtilmişti.

Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de Irak ve Suriye arasındaki sınırın yok hükmünde olması dolayısıyla IŞİD’e karşı her iki ülkede operasyon düzenlenmesi gerektiğini belirtmişti.

Dempsey’nin sözcüsü dün yaptığı açıklamada IŞİD’e karşı seçeneklerin incelendiğini ve olası bir harekat için “bölgesel güçlerle Avrupalı partnerlerinin bir koalisyonunun oluşturulması” gerektiğini söylemişti.

ABD’li 2 yetkili daha “Suriye harekatı” üzerine hazırlıkların devam ettiğini doğrulandı. Operasyon üzerinde haftalardır çalışıldığı ancak yakın bir tarihte düzenlenmesinin beklenmediği belirtildi.

Associated Press, ABD keşif uçaklarının Suriye üzerinde uçmaya başladığını duyurdu.

MUALLİM’DEN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Dün, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, IŞİD’e yönelik Suriye topraklarında gerçekleştirilmek istenen uluslararası operasyonlarla işbirliği yapabileceklerini söylemişti.
“Suriye, coğrafi ve operasyonel olarak IŞİD’e karşı uluslararası mücadelenin merkezi durumundadır. Terörizmle mücadeleyi ciddi olarak ele alan ülkelerin bunu görmesi gerekir” diyen Muallim, Suriye sınırları içerisindeki herhangi bir operasyon için Şam yönetimiyle birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı.
Muallim, yıllardır kendi hükümetlerini devirmek için silahlı grupları destekleyen ABD, İngiltere gibi ülkelerle bu konuda işbirliği yapabileceklerini söyledi.

ABD: ŞAM’LA ORTAK ÇALIŞMAMIZA GEREK YOK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise ABD’nin Suriye toprağında gerçekleştirmesi muhtemel bir operasyonun, ABD ile Suriye yönetiminin aynı tarafta yer aldığı anlamına gelmeyeceğini belirtti. İngiltere ve Almanya’dan da benzer açıklamalar geldi.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de Obama’nın Suriye topraklarında bir operasyon yürütme kararı alırsa bununla ilgili Şam yönetimini bilgilendirme ihtiyacı duymayacağının sinyallerini verdi. Earnest, “Başkan zaten, gerektiği takdirde ABD vatandaşlarını korumak için sınırlara bakılmaksızın askeri güç kullanılabileceğini ortaya koymuştu. Bu Usame bin Ladin operasyonunda da görülmüştür. ABD, Pakistan hükümeti tarafından davet edilmemişti. Bu, başkanın verdiği bir karardı” dedi.

RUSYA’DAN ‘ORTAK DÜŞMAN’ VURGUSU

Suriye hükümetinin en önemli uluslararası destekçilerinden Rusya’dan yapılan açıklamada ise Batı ve Arap ülkelerine Esad yönetimine karşı olan tutumlarını bir kenara bırakma çağrısı yapıldı. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rejimi değiştirip, riskli durumun yayılması karşılığında kişisel antipatilerini mi tatmin edecekler yoksa hepimiz için ortak tehdit olan terörizme karşı işbirliği yapmanın pragmatik yollarını mı bulacaklar? Kısa sürede bunun kararını vermeleri gerekecek” yorumunda bulundu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Polis saldırganları sadece seyretti

SONRAKİ HABER

Emmy ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...