25 Ağustos 2014 23:06

Çiğli Belediyesi 13 işçiyi işten attı

Ücretlerindeki düşüş, sosyal haklarındaki kesintiler nedeniyle bugün iş bırakan Çiğli Belediyesi işçilerinden 13’ü akşam saatlerinde işten atıldı.

Paylaş

Ücretlerindeki düşüş, sosyal haklarındaki kesintiler nedeniyle iş bırakan Çiğli Belediyesi işçilerinden 13’ü akşam saatlerinde işten atıldı.

Daha önce Belediyenin Kafesan şirketinde çalışırken, Kafesan’ın borçları nedeniyle ihalenin taşerona verilmesi gündeme gelmiş, ücretlerindeki düzensizlik ve taşeron tehlikesi nedeniyle işçiler uzun süreli eylemler yapmıştı. CHP’li Hasan Aslan’ın belediye başkanı seçilmesinin ardından sorunun çözümü için belediyeye bağlı ikinci bir şirket olarak Çi-bel kuruldu. Şirket ihaleyi alınca bir ay önce belediyenin 714 işçisi bu şirkete geçti.

İŞÇİLER BELEDİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

Bugün ücretlerinin 400 lira eksik ödendiğini yoğurt alacaklarının ve ikramiyelerinin kesildiğini gören işçiler sabah işe çıkmadı. Akşam saatlerinde ise 13 işçiye İş Kanunun 29. maddesinden işten atıldıkları bildirildi. İşten atılan işçilerin 6’sı işyeri temsilcisi. Genel-İş 5 Nolu Şube üyesi olan işçiler, işten atmalarla birlikte Belediye binası önünde toplanarak sloganlarla uygulamayı protesto etti. (İzmir/EVRENSEL)       
 

ÖNCEKİ HABER

Hollanda, Türkiye\'deki Patriot\'ları geri çekiyor

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa