25 Ağustos 2014 22:24

'Hedef Kuzey Lübnan'da İslam Devleti kurmaktı'

Lübnan’da tutuklu bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) biatlı Fecru’l-İslam komutanı İmad Cuma, Ağustos başında Lübnan’ın kuzeydoğusunda Arsel’de başlatılan saldırıların amacının Bekaa Vadisi ile Kuzey Lübnan arasında kalan bölgede bir İslam Devleti kurmak olduğunu itiraf etti.

\'Hedef Kuzey Lübnan\'da İslam Devleti kurmaktı\'
Paylaş

Lübnan’da tutuklu bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) biatlı Fecru’l-İslam komutanı İmad Cuma, Ağustos başında Lübnan’ın kuzeydoğusunda Arsel’de başlatılan saldırıların amacının Bekaa Vadisi ile Kuzey Lübnan arasında kalan bölgede bir İslam Devleti kurmak olduğunu itiraf etti. Cuma, İslam Devleti kurulması halinde Şiilerin ya tutuklanacağını ya da öldürüleceğini belirtti.

Cuma, el Kaide bağlantılı el Nusra Cephesi’nin bölgedeki komutanı Aba Malik el Suri ve kendisine bağlı 29 grubun da Arsel’e yönelik birleşik bir saldırı gerçekleştirme konusunda uzlaştığını belirtti. Cuma’nın itiraflarına göre saldırılar Bekaa Vadisi’nden başlayan ve Kuzey Lübnan’a uzanan bir kaos ortamı yaratmayı hedefliyordu. Cuma, İslam Devleti’nin Abdullah Azzam Tugayları Sözcüsü Siraceddin Zureykat kontrolünde kurulacağını açıkladı.

İmad Cuma, saldırıları koordine edeceğini ve kendi kontrolü altındaki 29 grubu, ordu karargahı ve köyleri ele geçirecek 7 birime böldüğünü ve bunlara öncülük edeceğini itiraf etti.
Cuma, operasyonun başlangıç tarihinden 3 gün önce yakalandığını belirtti.

Operasyona katılan grupların askerler, Hıristiyanlar ve Şiilere nasıl davranılacağı konusunda anlaştığını belirten Cuma, ana hedefin Şiiler olduğunu, Hizbullah’la ilişkili herkesin ya öldürüleceğini ya da tutuklanacağını söyledi. Cuma, örgüte bağlılığını itiraf eden 15 yaşın üzerindeki herkesin öldürüleceğini belirtti.

Cuma’nın yakalanması sonrası Lübnan ordusu ile İslamcı silahlı gruplar arasında 5 gün süren şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Olaylarda irtibatın kesildiği 29 askerin El Nusra Cephesi ile IŞİD tarafından rehin tutulduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Munzur Su’da grev zaferle sona erdi

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa